Müzisyen ev 88 almanak konakta hayatlarını sürdürüyor

Gümüşhane’de zihayat Osman ve Seniha Aktürk çifti 88 almanak konakta müzikle birlikte yaşamlarını sürdürüyor.

Kentin Bağlarbaşı mahallesinde hayatlarını sürdüren 76 yaşındaki Osman Aktürk ve 70 yaşındaki Seniha Aktürk, 1934 yılında Osman Aktürk’ün babası marifetiyle nesir edilen 88 yıllık tarihi konakta yaşıyor. Babası kadar kendisi de müzisyen olan ve İstanbul Vefa Lisesi mezunu olan Osman Aktürk, akordiyon, hareketlilik, saz, gitar, darbuka, org üzere birçok çalgı aletini çalıyor. Müzisyenliğin babasından kendisine miras kaldığını rapor eden Osman Aktürk, öz çocuğunun hassaten torununun dahi müzisyen olduğunu söyleyerek, müzisyenliğin ailelerinde anane olduğunu belirtiyor.

“Hayatım boyunca müzikle uğraştım”

Hayatı süresince müzikle uğraştığını belirten Osman Aktürk (76), “Bu konağı babam yaptırdı 1934 yılında. Şu anda 88 yaşında bu han. Babamın arabası vardı o zamanlar Babam üstelik cümbüş çalardı, ego hayatım boyunca müzikle uğraştım. Ortaokulda birlikte, lisede bile üste orkestram vardı düğünler yapardık tığ. Şu anda bende akordiyon var, zindelik var, rabıt var, gitar var, darbuka var, erganun var. Düğünlerimizde bunların bir lahzada çabucak hepsini çalardık. Fakat şu dakika orkestralar çoğaldı temas düğünde benzeri orkestra var. Biz da daha çok bu işleri bıraktık elhak amma evde canımız sıkıldığında elimize alıp yeniden tabi ki müzikle uğraşıyoruz. Bu konağı yapan mühendis Moskof’muş, o devir buralarda Rumlar yaşıyorlarmış. Babam Moskof mimara buranın projesini çizdirmiş üste. Ortaokuldayken İstanbul’bile armonik ile müziğe başladım. Benim kardeşlerim üstelik müzikle uğraşırdı hassaten ölen tıpkı ablam vardı o üstelik müzikle uğraşıyordu. Oğlum şu anda müzisyen, müzik öğretmeni zaten. Londra’da benzeri torunum var haddinden fazla anlaklı tıpkısı kızımız eksiksiz piyano çalıyor, sesi birlikte çok komple o de müzisyen” dedi.

“Balkona menfaat akordeon çalardı, derdim kim bu yavru ne fena hâlde çalıyor”

Eşi Osman Aktürk’ü balkonda akordiyon çalarken gördüğünü ve etkilendiğini anlatan Seniha Aktürk (70), “Balkona menfaat akordiyon çalardı, derdim ki bu bala hangi sunturlu çalıyor. Dizge dinliyordu. Çokça domuzuna çalıyordu, o zamanlar elan iyice çalıyordu. Ego bu konağa 1966 yılında geldim, o sene rahmetlik kayınvalidem geldi beraber İstanbul’a gittik. Elan lisede okuyordu. Orada 1 buçuk yıl kaldık. Sonradan geldik hoca sınavlarına girdi kazandı ve öyle devam ettik. Bahtiyar oluyorum çaldığı devir, hakeza diyorum ki tümce burada toplansa birlikte dinleseler diyorum. Hoşuma gidiyor. Punt buldukça çalıyor.” diye niteleyerek konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: