Yalova’daki kazı bilimsel kazılar dünya tarihi açısından önem taşıyor

Ekin ve Turizm Bakanlığı Ekin Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Yalova’nın Altınova ilçesinde hesaplı çok sayıda arkeolojik hafriyat çalışmasını durumunda inceledi.

Ekin ve Turizm Bakanlığının yürüttüğü “Hersek Deltası Kişmiri ve Sualtı Kazıları”, “Çobankale Hafriyat Alanı” ve hafriyat evlerini görüşme eden Ateşin, Altınova Belediyesi sponsorluğunda hesaplı çalışmalardan belde Şehremini Mukavemetli Ağızcıl’ı kutladı.

Coşkun, Altınova Belediyesi Tabiat Yetişek Merkezi ve Kuş Gözlem Kulesi Konferans Salonu’nda Hersek Deltası Esmer ve Sualtı Kazıları Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Serkan Gündüz’den Hersek’te yapılan kara kazıları ve Limnae/Civetot Sualtı Kazıları üzerine bilgi aldı.

Buradan Kıyı Emniyeti Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yenilenen, Marmara Denizi’nin yer sakat deniz fenerlerinden biri olan 157 yıllık Yalova Hersek Dilburnu Bahir Feneri’ni gezen Ateşin, alanın müzeye dönüştürülme çalışmaları hakkında Altınova Belediyesi Faziletli Arkeoloğu Işıl Akalan Gündüz’den vukuf aldı.

Son olarak Çobankale ve kazı evini müzakere eden Ateşli, Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Selçuk Seçkin’den hafriyat çalışması ve ortaya çıkarılan eserlerle ilişkin bilgelik aldı.

Altınova’da çok eke tarihi çalışmalara imza atıldığını belirten Ateşli, “Osmanlı’nın Bizans ile yaptığı ilk cidal olan Bafeus Savaşının geçtiği Çobankale’dahi çalışmalar bizlere yıpranmamış bilgiler verecektir. Halil İnalcık hocamıza göre Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun temeli olan Bafeus Savaşı’nın geçtiği Çobankale’deki çalışmalar, tarihimize eskimemiş bilgiler sunacaktır. Hersek’te gerçekleştirilen kazılar Selçuklu ve Osmanlı’nın kuruluş dönemi hakkında yadırgatıcı bilgiler sunuyor. Ayrıca Helenapolis ve su altı kazı çalışmaları takkadak Türk değil acun tarihine da kandil tutacak. 157 almanak tarihi Deniz Feneri Müzesi bölgeyi aydınlatmaya bitmeme edecek. Parçalanmamış bu çalışmalar dünya tarihi açısından balaban ehemmiyet taşıyor.” diyerek konuştu.

Bölgedeki arkeolojik kazıların yapıldığı tek yerin Altınova olduğunu dile getiren Komutan Oral ise, Çobankale ve Hersek Deltası kazılarının Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 12 ay kıvrak kuzuluk geldiğini belirterek şunları kaydetti:

“Bize gelişigüzel makule desteği veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un şahsında hükümetimize, Hars Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Yahya Ateşli’un şahsında vekillik bürokratlarına, DOĞRU Öğür İl Başkanımız Sayın Muğlim Bağatar’ın şahsında mecmu teşkilatlarımıza, YANLIŞSIZ Parti MKYK üyesi Yalova Saylav Ahmet Büyükgümüş, YANLIŞSIZ Öğür Yalova Saylav Sayın Meliha Akyol’a ve YANLIŞSIZ Fırka İlçe Başkanımız Sayın Hasan Zafer’e, kaymakamlık halkım ile devir ve kültür sevdalıları namına teşekkürname ederim.”

Share: