Mersin’de vazifeli mühendisi taciz eden eş bölüm müdürünün 5 sene hapsi isteniyor! “Çokça aşkın cinsel tecrübem var” sözleriyle yaklaştığı argüman edildi

Kültür mühendisi Ç.D., İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nde görev yapmaya başladıktan bilahare, Eylül 2020’birlikte avrat yazıhane müdürü H.C. tarafından ‘Cinsel hayatın kuşkusuz gidiyor’, ‘Beni elbet buluyorsun’, ‘Çok fazla tensel tecrübem var, senden etkileniyorum’ diye yavuklu ve fiziksel tacize maruz kaldığını belirtip, alım amirlerine şikayette bulundu.

ARALARINDAKİ KONUŞMAYI KAYDETTİ

Ç.D. uğradığı tacizi ispatlayabilmek üzere, ofis müdürünün odasına çağrıldığı ahit yapılan görüşmeleri üstelik kaydetti. Ç.D.?nin olayı gelgel amirlerine şikayet etmesinin üzerine çözüm bulunacağı sözüyle 3 aylığına ayrıksı tıpkısı şubede görevlendirildi. 3 kamer sonra tacize uğradığı şubeye dönen Ç.D., hal bulunmaması üstüne cürüm duyurusunda bulundu. Ç.D. henüz sonra uzak bir ilçede görevlendirildi.

KADIN IDAREHANE MÜDÜRÜ İDDİALARI REDDETTİ

Mühendisin şikayeti üstüne müddeiumumilik aracılığıyla planlı iddianamede H.C., üzere tensel taciz suçundan 5 yıl 3 aya büyüklüğünde cezaevi cezası dilek edildi. Mersin 1. Esas Ukubet Mahkemesi’nce davanın önce duruşmasına katılan sanık H.C. savunmasında iddiaları kabul etmeyerek şunları söyledi: “Müştekiyle yoldaş yerine yakınlaşmamız oldu. Bir evde bulunduk, birlikte bulunduğumuz süre ortamında müştekiye alın cinsel seçkin eylemde bulunmadım. Kendisine dirlik odasında müştekiye cinsî ve özel hayatı ile alakadar sorular sormadım, bu şekilde konuşmalarımız olmadı. Özel hayatı ile ilgilendiren olan çocukluğundan bu yana olan hayatını müşteki bana anlatıyordu, cinsel birliktelik teklifim olmadı, tensel içerikli sohbetim olmadı, şikâyetçi 1 sene boyunca namına cinsel tacizde bulunduğumu söylüyor, herhangi bir odama girdiğinde ses kaydını aldığını söylüyor ancak elinde 1 sunum curcunalı kaydı vardır, enformasyon kaydındaki ses benimdir, ses kaydını kesip biçmiştir. Benim bu curcunalı kaydım eşeysel gayeli değildir, ben rüyamda cinsî tacize uğrayan tıpkı kadını anlatmıştım. Müştekinin olaydan ilk şubeden gitme konusunu da bire bir ense müdürüme bildirdim. Kendisini işini yapması üzerine uyardım, toprak müdürüne bu konuyu yavuklu benzeri şekilde bildirdim. ‘Başka yerlerde memurlar yolunu buluyor, rapor alırım gelmem’ diyordu, gitmediği görevlere adını yazıyordu, oturup kendisine düzentileme anlamında bana görüntü kırıklığını anlattım, becayiş talebinde bulunacağını söyledi. Ego bile durumu diyar müdürüne bildirdim.”

“PSİKOLOJİM BOZULDU”

Yaşadıklarını anlatan mühendis Ç.D., maruz kaldığı taciz dolayısıyla psikolojik kendisine baskı eyyam geçirdiğini söyledi. Ç.D., “Kurumda göreve başladıktan sonradan büro müdürüm H.C.’nin aday ve fiziki tacizlerine maruz kaldım. Tacizleri giderek artmaya başlayınca hava amirlerine şikayette bulundum. Sorunu çözeceklerini söyleyerek önce kendisine beni 3 aylığına başka bir şubede görevlendirdiler. 3 kamer bekledikten sonra tacize maruz kaldığım şubeye dönünce hiçbir şeyin çözülmediğini gördüm. beraber yazıhane müdürünün tacizleri ve ruh bilimsel baskısı dahi devam etti. Çözüm bulunmaması konusunda savcılığa giderek cürüm duyurusunda bulundum” dedi.

“AYLARDIR FARIZA YERİME DÖNMEYİ BEKLİYORUM”

Davanın ilk duruşması eksiklerin giderilmesi üzere ertelenirken, Ç.D. müdürü hakkındaki şikayeti üstüne tıpkısı kez daha eğreti görevlendirme ile eksantrik bir yere gönderildiğini ileri sürdü. Sazak’in genişlik ırak ilçesinde gönderildiğini anlatan Ç.D., görevine anlayışsız yaklaşmak istediğini belirterek, “Şikayetçi olunca bu kere beni Sazak’dahi sunma ırak benzeri ilçeye verdiler. Karara itiraz ettim amma kabul edilmedi. Bunun üzerine müdürler hakkında suç duyurusunda bulundum. Zira mağdur olan bendim ancak bir nöbet elan mağdur edildim. Bu el bile merkezde ayrıksı tıpkı ilçede görevlendirdiler. Büro müdürü 2021 Ocak ayında atama isteyip gittiği halde ego hala bambaşka yerlerde çalışmaya devam ediyorum. Çalıştığım kurumda ana görev hesabına gitmemde tıpkı engel olmadığı halde bibi dönemedim. Tıpkısı zaman ilk ana fariza yerime dönerek işimi fayrap etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Share: