Hububat ve bakliyat ihracatında artma serisi sürüyor

Türkiye’nin tahıl ve bakliyat ihracatında çoğalma serisi sürüyor.

İstanbul Hububat Bakliyat Semiz Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) temmuz kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladı.

Buna göre, Türk hububat sektörü, ihracatta fevk taraflı ivmesini bitmeme ettirdi. İHBİR’in orak ayı kocaoğlan ihracatı, geçen yılın bire bir ayına nazaran yüzdelik 22,40 çoğalma ile 181,5 milyon dolara bundan sonra. Tahıl sektörünün Türkiye geneli temmuz ayı ihracatı ise geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzdelik 31,6 artışla 844,9 milyon dolara ulaşırken, Türkiye geneli aile-temmuz dönemi ihracatı yüzde 31,4 artışla 6 bilyon 258 milyon dolara ulaştı.

En aşkın dış satım ABD’ye

Temmuz ayında, hububat sektörünün arz haddinden fazla dış satım gerçekleştirdiği evvel üç mevki sırasıyla Irak, BENDE ve Cezayir olurken, İHBİR’in temmuz ayında sunu çok dış satım gerçekleştirdiği önce üç talih ise sırasıyla BENDE, Yemen ve Irak oldu. Kontak, temmuz ayında ÇAKER’ye yüzde 31,26 artışla 21,7 milyon dolar, Yemen’e yüzde 498,5 artışla 14,2 milyon dolar, Irak’a ise sabık yılın ayrımsız ayına bakarak yüzdelik 9 düşüşle 13,2 milyon dolar dış satım yaptı. Yıllık bazda, İHBİR’in sunma haddinden fazla ihracat gerçekleştirdiği ilk üç talih ortada 305,4 milyon dolarla ESIR önceki sırada düzlük alırken, ikinci sırada 204,1 milyon dolarla Irak, üçüncü sırada ise 112 milyon dolarla Almanya düz aldı.

Mal grupları namına bakıldığında, gelişigüzel yeryüzü fazla dış satım, 44,3 milyon dolarla diğer gıda müstahzarlarında gerçekleşirken, şeker ve şeker hastalığı mamulleri 41,7 milyon dolarla ikinci sırada, 30,1 milyon dolarla pastacılık ürünleri üçüncü tam düz aldı. Türkiye geneli hububat sektörü karı-temmuz dönemi ihracatında ise Irak 1 milyar 251 milyon dolarla ilk tam meydan aldı. Irak’ı 380,6 milyon dolar ihracatla MEMLUK ve 320,3 milyon dolarla Suriye izledi.

Temmuzda, Türkiye tahıl sektörünün yer aşkın dış satım yaptığı kitap grubu sabık yılın bire bir ayına göre yüzde 17,1 artım 2 milyar 429 milyon dolarla pastacılık ürünleri oldu. Değirmencilik ürünlerinin ihracatı 1,87 bilyon dolar, bitkisel yağ ihracatı üstelik 1,85 milyar dolar oldu. AB üyesi ülkelere yapılan ihracat ise, 2022 yılı temmuz ayında tahıl sektörü genelinde 54,6 milyon dolar olurken, 2022 yılının ilk 7 ayında tıpkı talih grubuna yapılan ihracat ise 552,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Büyüme trendi devam ediyor

Açıklamada değerlendirmelerine meydan verilen İHBİR Umumi Heyet Başkanı Kazım Taycı, ciroyu çok tehlikeli etkileyecek huysuz bire bir derinti prensip olmasına rağmen, 2021 yılının beşinci kocaoğlan bakımından İHBİR’in aylık büyüme trendinin bitmeme ettiğini belirtti.

Taycı, Rusya-Ukrayna savaşının olması, hububat ve bakliyatta birçok üründe üretimin yasaklanmış olmasına karşın yükseliş trendini kaybetmediklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bunun arz yüce sebeplerinden tıpkı tanesi Türkiye’nin geri hizmet avantajı ve tedbir zincirlerinin değişiminin Türkiye lehine olması. Tığ, üreticimiz ve ihracatçımız kendisine şu anda az dışına para sattığımız, raflarına girdiğimiz seçme ülkede temelli tevessül etmek amacıyla ameliyat yapmalı, bu ülkelere gidip tevzi kanallarını gani tayin etmeliyiz. Ürünlerimizi bittabi satacağımızı, dağıtacağımızı bizzat yerinde görmeli ve elan değişik kanallara seslenme eden distribütörleriyle da anlaşmalıyız. Tedarik zincirlerinin yeniden pandemi dönemindeki haline dönmesiyle yakalamış olduğumuz bu avantajı ve pazarları kaybetmemek ve bu pazarlarda müesses, oturmuş olmamız haddinden fazla heybetli. İhracatçılarımıza İHBİR Umumi Heyet kendisine tavsiyemiz, ‘İçeride siparişimiz var, yeterince doluyuz’ gibi tıpkı rehavete girmemeleridir. Bire Bir elimizde bavulumuz, bire bir elimizde numunelerimiz sürekli pazarlarda olmalı, bizzat yerinde görmeli ve oralarda ne yapacağımız karşı kararlar vermemiz geçişsiz. aksi takdirde eskiye döndüğünde buralardaki avantajlarımızı kaybedebiliriz.”

İHBİR adına odak noktalarından ayrımsız tanesinin KOBİ sınıfında olan üretici ve ihracatçıların, mikro dışı pazarlara açılabilmesi olduğunu kaydeden Taycı, “Ensiz dışı ve ensiz içinden nazik firmalardan tedarik ettiğimiz verilerle, sektörel bazda, ürünsel bazda ülkelerin dış alım oranları, birey başı tüketim oranları ve gümrük mevzuatları ile ilgili paylaşacağımız verilerle bile kendilerinden defa haritası oluşturmalarını irade edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Taycı, ‘Uzak ülkelere ihracat stratejisi’ni milimi milimine izlem ettiklerine aksan yaparak, “Bununla ilişik adına Cenup Amerika’bile beş altı yeni fuar görüşmesi içerisindeyiz. Bire Bir zamanda Irak Doğu’de değişik beş altı ülkede sektörel yıldız bilimi, sektörel mübayaa heyeti ve fuar planlamaktayız. Hedefimiz inşallah elan aşkın, henüz degaje ve elan munzam kızıl dış satım.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: