Nazır Karaismailoğlu: “Osmangazi Köprüsü’nden 55,5 milyon miftah geçti”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, dünyanın basit muallak köprüleri arasında saha düz Osmangazi Köprüsü’nden sabık şalter sayının 55,5 milyona ulaştığını bildirdi.

Karaismailoğlu, mukayyet açıklamasında, Bakanlık olarak, 2003-2022 yıllarında Türkiye’nin erişim ve danışma altyapısına 1 trilyon 670 bilyon lira yatırım yaptıklarını vurgulayarak, son 20 yıldır prestijli projelere imza atarak Türkiye’yi geleceğe taşıdıklarını rapor etti.

Osmangazi Köprüsü’nün söz konusu projelerden sadece biri olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, dünyanın sayılı asma köprüleri arasında meydan düz köprünün 426 kilometre uzunluğundaki İstanbul- İzmir Otoyolu’nun arz oylumlu kesimini oluşturduğuna aktardı.

Karaismailoğlu, Dilovası ile Hersek Burnu beyninde düz yazı edilen ve İzmit Körfezi’nin iki yakasını bağlayan köprünün, 2 bin 682 metre uzunluğunda olduğunu bildirerek, şöyle bitmeme etti:

“1550 metre mutedil açıklığıyla, dünyada işletmeye celi olan arz balaban ölçülü açıklıklı asık köprüler sıralamasında 7’nci sırada yer alıyor. Osmangazi Köprüsü ile ulaşım zaman aldı, rahatladı. Körfezi makine ile kâin yolu kullanarak döndürmek 1,5 saat, arabalı ile ayrılmak ise 45 ila 60 zaman sürüyordu. Kilolu günlerde bekleme süresi saatleri buluyordu. Saatler süren yolculuk Osmangazi Köprüsü ile sona erdi ve 5 dakikaya düştü. Dünyanın dar asma köprüleri arasında meydan düz Osmangazi Köprüsü’nden geçen kurgu suret 55,5 milyona ulaştı.”

“Milletimizin desteği ile yatırımlarımız yordam kesmeden devam edecek”

Köprünün 1 Temmuz 2016’de tamamlanarak vatandaşların hizmetine açıldığını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Açıldığı yıl Osmangazi Köprüsü’nden 2 milyon 123 bin miftah geçerken, bu benzer 2021’birlikte 11 milyona yaklaştı. 2022’nin ev-orak ayı döneminde dahi 8 milyon 793 bin 955 anahtar Osmangazi Köprüsü’nü kullandı. Köprüyle zamandan yakıttan da artırım sağladık. Osmangazi Köprüsü’nün hizmete açılmasıyla, zamandan almanak 4 bilyon 670 milyon lira, akaryakıt tüketiminden yıllık 1 bilyon 933 milyon lira atılmak üzere almanak 6 milyar 603 milyon liralık tasarruf sağladık. Ayrıca, yıllık 402 bin ton dahi karbon salınımını azalttık. Yaptığımız yatırımlarla vatandaşlarımızı sevdiklerine, gidecekleri yere aceleci, konforlu ve güvenle ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Milletimizin desteği ile yatırımlarımız çabukluk kesmeden devam edecek. Ülkemizi geleceğe taşıyacak projeleri tekerlek teker hayata geçireceğiz. Biz üzerimize düşen sorumluluğu adına getirmeyi sürdüreceğiz. Kaybedecek bire bir dakika zamanımız birlikte yok.”

Share: