Kars’ta 26 yıldır ağababa mesleği arıcılık yapıyor

Kars’ta 43 yaşındaki ayrımsız yaşama 26 yıldır ata mesleği olan aracılığı yapıyor.

Kars’ın Digor ilçesinde babasından ve dedesinden devraldığı arıcılık mesleğini 26 yıldır özne 43 yaşındaki Gaye Suner, 17 yaşından itibaren babasından devraldığı arıcılık mesleğini bayıla bayıla yaptığını kaydetti.

Bin 900 rakımlı Digor yaylasına ilkbaharda Iğdır’dan getirdiği 300 kovanın bal hasadına başlayan 3 bala babası Kasıt Suner, yüzüne taktığı hususi maskeyle kovanların ortada tütün çıkaran körük yardımıyla arıları uzaklaştırıyor. Çalışanlarla birlikte bir tane biricik petekleri çıkararak ve kutulara koyan Suner, 3 kuşaktan beridir dede mesleğini yürütme ederek ailesini geçimini sağlıyor.

17 yaşından beri ata mesleğini eden müstahsil Uğur Suner, “Arıcılığı bahar bakımını yaparak Iğdır’da başlatıyoruz sonradan zat yaylalarımıza tahminî bin 900 rakımlı yerlere getirip henüz sonraları zamanı gelince hasadını yaparak ballarımızı alıyoruz. Allah bu yıl herkese nasibini verdi bize de verdi haddinden fazla şükür. Bu sene eski yıllara bakarak ürün iyiydi, önceki yıllar çokça kuraktı çiçek yoktu ve yağışlardan kontekst etkilendi, bu sene yağışlar güzeldi. Şuanda 300 kovanımız var, ovan başı averaj 10 kilo organik ve karakovan bal aldım” dedi.

Öte yandan Kars’ta 2018 yılında Türk Berat ve Marka Kurumu eliyle coğrafi işaret belgesi sunulan Kars Balının hasadına başlanıldı. Kısaca 3 kamer geçmiş kentin çeşitli yaylalarına bırakılan 700 arıcıya ilişkin 65 bin kovanda bu sezon bin 730 titrem bal üretimi yapıldı.

Kentte, has balın kilosu 250 liradan almaç bularken, karakovan balının kilosu ise 500 liradan satılıyor. – KARS

Share: