Karaman’dan gücük bodur

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun başkanlığında Coğrafi İşaret ve Anadan Görme Nişane Adı Tescil Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Valilik Yunus Emre Derinti Salonu’nda planlı toplantıda Karaman’da coğrafi meni tescili ve anadan görme yayın adı tescili muhtemel ürünler üzerine yorum gerçekleştirilip, başvurular ele alındı.

Vali Akkoyun, Karaman’da birçok yerel ürünün coğrafi bel ve anadan görme yapıt adı tescil potansiyeline ehil olduğunun belirtti.

Coğrafi meni tescilinin önemine özen çeken Akkoyun, şunları kaydetti:

“Coğrafi belen tescili sayesinde ürünlerimizin kalitesini koruyacak, taklit edilmesinin önüne geçecek, evcil üretim, kırsal kalkınma ve ilimiz turizmini desteklemekle gelişigüzel ülkemizin milli ve kültürel değerlerine ulama sağlamış olacağız. Coğrafi işaret tesciliyle geleneksel ürünlerimizin unutulmasının, kaybolmasının önüne geçeceğiz.”

Saylav Şeker Hastalığı, köy ziyaretlerini sürdürüyor

DÜRÜST Parti Karaman Mebus Recep Şeker merkeze merbut köyleri müzakere etti.

Mebus Şeker, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ulu Terlemez ile Çukurbağ, Kavgacı, Dağkonak, Yılangömü, Göcer ve Pınarbaşı köylerini konuşma ederek köylülerle ayrımsız araya geldi.

Şeker ve beraberindeki gök bilimi İl hususi yönetim ekiplerince Göcer Köyü Kayapınar mahallesinde yapılan 2 kilometrelik asfalt yolda incelemede bulundu.

KMÜ Genel Sekreterlik’te Görev Değişimi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Umumi Kâtip Vekilliği görevine atanan Ermenek Uysal ve Hasan Küsurat Afiyet Hizmetleri Iz Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Harun Çöpür, görevine başladı.

Bir süredir KMÜ Genel Yazman Vekilliğini tay tay arabası İbrahim Karagöz, görevini devretti.

KMÜ Rektör Prof. Dr. Namık Dürüst, yaşayış içinde kontak beraberlik içerisinde düzentileme vurgusu yaparak, göreve kullanılmamış atanan Çöpür ile genel sekreter yardımcılığı görevine bitmeme edecek İbrahim Karagöz’e başarılar diledi.

Devir konfirmasyon törenine Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Odabaş ve Prof. Dr. Kasıt Ertekin ile daire başkanları ve idari personel katıldı.

Share: