Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

Yabani Armut’ta 1071 etkinlikleri başladı

3 gün sürecek etkinliklerin açılışında konuşan Bitlis Valisi Çağatay:

“25 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin cesamet erkanının neredeyse tamamını Yabani Armut’ta mihman edeceğiz”

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951’nci yılı nedeniyle planlı etkinlikler, Türkiye’nin en nazik ikinci millet bahçesinde başladı.

Mehteran takımının gösterisinin arkası sıra mütekellim Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bugüne kadar bu toprakların yurt olmasında emeği güzeşte parçalanmamış şehitleri rahmet ve minnetle andı. Çağatay, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfının koordinesinde ve bizlerin aile sahipliğinde Fethin 951’nci yıl dönümünde sizlerle beraberiz. Ayın 25’inde Türkiye Cumhuriyeti’nin fehamet erkanının neredeyse tamamını Çakal Armudu’ta konuk edeceğiz. Saha Mezarlığındaki binlerce atalarımızın ruhunun huzurundayız. 951 sene önce bu toprakları nalça sesleriyle inleten Alparslan’ın ve nadir yiğitlerinin huzurundayız. Bundan bütün çağ önce bu toprakları bizlere çukur emreylemek isteyenleri yurttan atan alp Atatürk’ün ve alp ordularının huzurundayız. Çok eşsiz tıpkısı mekandayız. Tanrı burayı bizlere sıkıntılı kılan, onu koruyan ve hala korumaya bitmeme eden yiğit şehitlerimize yağmur etsin. Cumhurbaşkanımızın bizlere ayrımsız talimatı oldu. ‘Bitlis’i kadim, ağababa yurdu kimliğine ulaştırın’ dedi. Bitlis’i başlıca kimliğine ulaştırıp umum ilçeleri ve içerisinde bulunduğumuz Çakal Armudu ile alay malay Türkiye’ye ödül edeceğiz” dedi.

Yabani Armut Kaymakamı Fikret Çığlık ise fethin 951’nci yıl dönümünü tebrik etmek amacıyla Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu organizasyona Okçular Vakfının büyük fedakarlıklarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, ” Padişah Alparslan’ı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle bigâne ediyorum” diyerek konuştu.

“Bu topraklar görgüsüz yurdumuz olmadı” diyen Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban da şöyle konuştu:

“Haddinden Fazla müşkül süreçlerden geçtik. Mazi ve zaman bu topraklara göz dikenler benzeri zamanda bu milletin birliğine ve dirliğine göz diktiler. Ama milletin şuuru, Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun bu toprakları bu zamana büyüklüğünde ağızotu etmedi. Bugün dahi burada değme çadırımızda sergilediğimiz, Edirne’den Kars’a cümlesinin sahn bulduğu bu alanda inşallah Urfa, Mardin, Diyarbakır, Edirne, Çanakkale, İstanbul, İzmir neyimiz var ise hepimiz buradayız. Tığ biriz, biricik ülkeyiz, tek milletiz, Alem-i İslam’ın bile miftahıyız. Bu yürekle akıntı ediyoruz. Burası ve Malazgirt’te tığ işe başlarken esasen batıya, parçalanmamış dünyaya o sesi veriyoruz. Bu ulus tek surette size bu coğrafyayı daraç edeceğiniz bire bir imkanı vermez. Kuvvetimiz ve Cenabıhak’ın izniyle vakit kaybetmeden 80 milyon Türkiye değil coğrafyamızdaki tamlık mazlumların sesi olacağız ve bu millete zarar verdirmeyeceğiz. Batı’nın hep enstrümanları devreye girse gene tığ zarar verdirmeyeceğiz, başaramayacaklar.”

Konuşmaların ardından Ilbay Çağatay ve beraberindekiler, çadırları ve stantları yegâne biricik gezdi. Etkinlikler, el oyunları gösterileri, okçuluk, atlı okçuluk, cirit kabilinden oyunlarla devam edecek.

Çarho bölgesinde nesir edilen Türkiye’nin ikinci balaban kavim bahçesi ve 1071 Şehriyâr Alparslan Otağı’nda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Jandarma Komutanı Liva Eyüp Subaşı, Bitlis Muazzez Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Itimat Müdürü Oran Özcan, Yabani Armut Kaymakamı Fikret Kötü, Çakal Armudu Şehremini A. Seçkin Çoban, ilbay yardımcıları, kaymakamlar, uray başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: