Karaman’da hayırseverler, 32 dairede depremzedeleri ağırlıyor

Karaman’da aralarında gurbetçilerin birlikte bulunduğu hayırseverler, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 221 depremzedeyi 32 dairede konuk ediyor.

Sudurağı Belediye Reisi Alperen Mehmet Ceyhan, AA muhabirine, yaşanan iri felaketin arkası sıra herkesin elinden geleni yapmaya çalıştığını söyledi.

Belediye olarak zelzele bölgesi için yardım yaptıklarını tamlayan Ceyhan, “Henüz fazlasını ayırmak istedik. Aklımıza TOKİ eliyle yaptırılan konutlar geldi. Dairelerin benzeri kısmı burada tüvana vatandaşlarımıza ayrımsız kısmı de mikro dışında yaşayanlara aitti. Süratle yersiz olan dairelerin sahipleriyle görüştük. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza bu evleri açılış kararı aldık.” diye niteleyerek konuştu.

Boş evlere yük temin edildi

Kapılarını depremzedelere açtıkları dairelerin bazılarının eşyalı, bazılarının eşyasız olduğunu anlatan Ceyhan, Hollanda Sudurağı Derneği ve hayırseverlerin desteğiyle gereksiz evlerin eşyalarının temin edildiğini aktardı.

Ceyhan, evlerin kaloriferli ve eskimemiş binalarda olduğunu dile getirerek, “Şu anda 32 dairede 221 depremzedeyi barındırıyoruz. Bu kardeşlerimizin araç, giysi gibi tamam ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bazen evlerin bile açılabilmesi üzere görüşmelerimiz bitmeme ediyor.” dedi.

İleride olabilecek afetlere elan mücehhez olmak ve yardımların sürekliliğini seçmek üzere beldede topluluk ihdas kararı aldıklarını tamlayan Ceyhan, “Şu anda topluluk kurucular kurulunu oluşturuyoruz. İnşallah çıktı yapacağımız yardımları bu cemiyet tarafından yapacağız.” ifadesini kullandı.

“Depremzedeleri tek bekâr bırakmıyorlar”

Hatay’dan mevrut depremzede Mehmet Selahaddin Işıklı (55), kendilerine çok yardımcı olunduğunu, kamu ihtiyaçlarının giderildiğini söyledi.

Depremzedelerden Ahmet Kültürlü (31) dahi yaşadıkları yerden bırakmak zorunda kaldıklarını dile getirerek, “Bizlere haddinden fazla koruyucu oldular. Karı verdiler, eşya verdiler. Değme cins ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Gurbetçi vatandaşlarımız evlerini bizler amacıyla açmış. Bütün seferber oldu. Kesiksiz ihtiyacımız olup olmadığını soruyorlar.” diye konuştu.

Depreme Hatay İskenderun’da yakalanan Süleyman (58) ve Semine Munsap (53) çifti de Sudurağı Belediyesi ve halkının kendilerine aguş açtığını anlatım ederek, yardımseverlere dua etti.

Share: