Yüzeyi buzla ciltli Balık Gölü ışık tutkunlarını ağırlıyor

Şark Rum Bölgesi’nin gizli güzellikleri arasında düzlük düz Ağrı’daki Balık Gölü, yüzeyi bankiz ciltli görüntüsüyle fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline geldi.

Taşlıçay ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Cibin Yaylası mevkisinde kâin 2 bin 241 rakımdaki göl, sahip olduğu doğal güzellikleriyle yılın temas dönemi çok sayıda domestik ve yabancı turisti ağırlıyor.

Kuş, balık türleri ve iki adanın bulunduğu gölün yüzeyi, dondurucu soğukların etkisiyle tamamen dondu.

Yaz aylarında dinlenme kampı düzenlemek isteyenlerin yeğleme ettiği göl, kışın da bankiz ciltli yüzeyiyle ışık tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Bölgenin tarihi ve natürel güzelliklerini elde etmek için İstanbul’dan gelen tıpkısı takım foto tutkunu, buzla kaplı gölün üzerinde yol yaptı.

Burada foto çeken ekip, çevredeki köylerde tüvana vatandaşların düzen ile balık avlamasını izleyip bu anları fotoğrafladı.

Fotoğraf tutkunları, daha bilahare Diyadin ilçesindeki kaplıcaları de ziyaret etti.

Donmuş gölün üzerinde ilk kez yürüdüler

Fotoğrafçı Mürsel Yağcıoğlu, AA muhabirine, elan geçmiş bile bölgeye kol halinde ışık tutkunlarını getirdiklerini, gelenlerin bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini çok beğendiğini söyledi.

16 şahsiyet ekiple ışık çekimi üzere evvel Van, sonraları dahi İshak Ciddi Sarayı’nı musahabe ettiklerini belirten Yağcıoğlu, ilkbaharda dahi bölgeye gelmeyi planladıklarını bildirdi.

Muhteşem doğasıyla dikkati calip Balık Gölü’nde ışık çalışması yaptıklarını ifade eden Yağcıoğlu, şunları kaydetti:

“Hem dağlarda hem birlikte gölde yavuz aynı kaynak var. Buzun üstünde çapmak haddinden fazla heyecanlıydı. Buzdan sesler geliyordu ve üstünde yürürken heyecanla ışık çektik. Grubumuzdaki birçok birey cansız tıpkısı gölün üzerinde ilk kez yürüdü. Biz hele büyükşehirlerde yaşayanlar ve doğayı hasretli insanlar olarak bu asıl yerlere geldiğimizde aldığımız keyfin tadına kanma olmuyor.”

Gine gelecekler

Arzu Şener ise buzun üstünde yürümenin dörtköşe olduğunu belirterek, “Burada kalkmak çok iyice, tahammülfersa ve inanılmaz benzeri deneyim. Daha önce bellek üzerinde dolaştım amma buz tutmuş tıpkı gölü ilk kez gördüm. Burası koca ve gine geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Zerrin Yat bile foto tutkunu olduğunu dile getirerek, tarihi ve katıksız güzellikleri yerinde görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Share: