İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 öneri

İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, dünyanın genişlik balaban endüstri fuarı Hannover Messe kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul’dahi hane fiyatını etkileyen genişlik majör unsurun arsa maliyeti olduğunu vurgulayan Avdagiç, “İstanbul’bile alelhusus kaza belediyeleri eskimemiş konutlar üzere arsa üretilmeli. Bu, beton fiyatından de, çıpa fiyatından da elan kebir. İstanbul’un sunma uzak köşelerinde birlikte arsanın bölük maliyeti içindeki payı yüzde 60’larda. Merkeze akilane geldiğinizde bu celal yüzde 75-80leri buluyor. Dolayısıyla imdi ev arsası üretebiliyor olmamız geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

İkinci namına, belediyelerin ümran uygulamalarında elan aceleci ve aktif çalışması gerektiğini anlatım fail Avdagiç, şöyle devam etti:

“Üçüncü kendisine dahi belediyelerin maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırması lazım. Ayrıca, şu anda ticari imarı olan parsellerin çabuk bir şekilde ticari/konuta dönüştürülmesi gerekiyor. Sonuç önerimiz ise büyük ticari alanların önemli tıpkısı bölümü pandemiye ilişkin olarak şu anda tasarruf dışı kaldı. Bunların belli kısımlarının konuta çevrilmesi üzerine uygulamaların önünün açılması geçişsiz.”

Avdagiç, sorunun çabuk tıpkısı şekilde bölük arzını artırarak çözülmesi gerektiğine işaret ederek, “Haddinden Fazla büyük bire bir yapım kuruluşunun sahibi, bizim dahi çokça sevdiğimiz, bizim üniversitede mütevelli heyetimizde olan eşsiz bir büyüğümüzün aynı önerisi oldu. Diyor kim, ‘Demincek tıpkısı yerde tıpkısı proje var. Aynı mümasil var, 50 bin metrekare bir yapım yapacağım. Siz orada bana yüzde 10 çok imar verin, orada oluşan dirimlik artışıyla da ben sizin adınıza, gösterdiğiniz yerde içtimai göz inşa edeyim.’ Burada bir 1 ise 2 vermeyin, yani şehri üstelik boğmayalım.” diyerek konuştu.

Avdagiç, çok sayıda akıllıca fiyatlı ev yapılması yerinde kiraların tabiatıyla olarak zat içinde dengeleneceğini söyledi.

“Yakın coğrafyadan tedarik etme üstüne Türkiye, Avrupa’nın radarına girdi”

Şekib Avdagiç, müstevli sonrası yapılan fuarlarda katılımın lazım ziyaretçi gerekse murahhas firma anlamında düşüşler yaşandığına dikkati çekerek, serencam dönemde “new shoring”, yani “yakın coğrafyadan tedbir ika” üzere tıpkı yöntemin öne çıktığını belirtti.

Mail coğrafyadan hazırlık etme üzerine Türkiye’nin Avrupa’nın radarına girmiş durumda olduğunu tabir fail Avdagiç, “Yeknesak vereyim; bizim lojistikte 30 yıldır intikal belgeleri ile ait yaşadığımız problemler var. Pandeminin son döneminde hele tedbir zincirinde yaşanan sıkıntılardan belde çokça hızlı tıpkı şekilde bir nice ülke, bu geçiş belgeleri ile ilişik Türkiye’nin önünü açtı. Iri resme baktığınız ant, bu zamana kadar intikal belgesi verme sayıları arttı. Bu dahi Türkiye’ye olan kapıların açıldığının somut göstergesi.” şeklinde konuştu.

Avdagiç, hazırlık kaynaklarında bir iyilik olsa üstelik, gene eskisi gibi uzağa gidilmeyeceğini, yakından tedarik etme konusunun gündemde kalacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Antrparantez içinde olduğum otomotiv sanayi, bu konuda henüz üstelik ketum davranıyor. Türkiye namına kâh firmalar Çekya, Slovakya, Polonya üzere henüz de yakın ülkeleri yeğleme ediyorlar. Güzeşte hafta Rusya’de, Türkiye namına katıldığımız tıpkısı fuar vardı. Fuardaki Türk firmaları haddinden fazla nazik gelişim yaptı. Ziyaretçi namına revan Türk firmalarının büyük benzeri kısmı, ‘Beddua münasebet katılmadık’ diye niteleyerek vah etti. Avrupa elhak bizim ayrımsız pazarımız. Şu dakika arttırma bir aksata oluşuyor. Akıllıcasına denk, kalite ve sevkiyat politikalarıyla bu büyüyen pazarı ayrıntılı vadeli korumayı becerebilmeliyiz. İş dünyası yerine bunu kendimize söyledim. İyi aynı punt var. İyi gidiyor şu anda. Bu konjonktürü gani değerlendirmemiz ve ihracatı açık artırma üstüne mihman ayrımsız fırsata çevirmemiz gerekiyor.”

İTO Başkanı Avdagiç: İstanbul’de otellerde saha bulunamıyor

 

Fahiş kira artışına aranjman: Detaylar belli oluyor!

 

Fahiş kiraya cebin 5 madde öne bundan sonra: TOKİ detayı!

 

Share: