Konutta icar artışı yüzdelik 25’i geçemeyecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meyra Palace Otel’üstelik düzenlenen “Telif Dürü Töreni ve Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, eskimemiş kira düzenlemesini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çalım, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Türe Bakanlığı kendisine beraber iş yaptıklarını hatırlatan Bozdağ, Türkiye Balaban Millet Meclisi (TBMM) Doğruluk Komisyonunda bugün Düyun Kanunu’na geçici yön eklenmesinin söz konusu olacağını belirtti.

Nazır Bozdağ, şunları kaydetti:

“Yaptığımız çalışma sonucunda göz kiraları bakımından 1 Orak Ayı 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde benzeri esbak kira yılının yüzdelik 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir eğreti hâkimiyet Düyun Kanunu’na Adalet Komisyonu’nda eklenecek. AK Öğür grubu, MHP grubu orada öneri verecek ve oraya eklenecektir. Böylelikle konut kiralarında bire bir sene süreyle tıpkı geçmiş yılın icar bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde çoğalma yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üstünde yapılacak artışların makbul olmadığı örtüsüz ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken eğreti olmasına özellikle ehemmiyet verdik. Geçici ayrımsız düzenleme. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna tahrip vermeden ikisinin dahi galiba bire bir fedakarlıkta bir noktada durmasına bile dikkat gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur.”

Kira artış oranı Bitiren Kıymet Endeksi’nin (TÜFE) on iki maaş ortalaması temel alınarak belirleniyordu. Kira artım oranı Haziran ayı amacıyla yüzde 39.33 olmuştu.

Kira düzenlemesi familya sahibi ve kiracıları rahatlatacak

 

Haziran ayı kira remiks oranı anlaşılan oldu

 

Share: