İnşaat sektöründe daralma

Türkiye’nin genişlik güzel sivil cemiyet örgütlerinden biri olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Muazzez, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2022 yılı geçmiş çeyrek altın büyüme rakamlarını mukayyet bir izah ile değerlendirdi:

“Ülkemiz ekonomisinin global çapta içinden geçilen bu stabil süreçte yüzde 7,3 oranında tahaccüm kaydetmesi sonuç etap sevindiricidir. amma velakin rastgele zamankinden haddinden fazla gerekseme duyduğumuz istihdama iri ulama veren ve 200’nam üstünde alt sektöre talep yaratarak ekonomide lokomotif görevi üstlenen inşaat sektöründe, bir dönemde yaşanan %7,2’lik daralma cesim mesajlar içermektedir. Antrparantez inşaat sektörü söz konusu çeyrekte daralan tek kesim olmuştur.

Sektörde büyümeye devir üzere inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez düzeyde mütezayit girdi maliyetlerinin yarattığı sorunun çözümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda kamu envestisman programında ayrımsız önceliklendirme yapılarak, elan çok soylu erki ve toplumsal melfuf değer yaratacak projeler aynı zaman evvel hayata geçirilebilir. Girdi maliyetleri üstüne hal üzere ise çeşitli adımlar atılmış fakat bağırsak ve dış dinamiklerle yaşanan maliyet artışı kapsamında firmaların yarasına çıkar yol olmanın haddinden fazla uzağında kalmıştır.

Yılın idraksiz kalanı amacıyla yeryüzü iri yansıması mal fiyatlarındaki yükseliş olan Rusya-Ukrayna savaşı sektörün hem güçlükle içi hem üstelik yurt dışı projeleri üstünde varagele ve riskler oluşturmuş durumdadır.”

İnşaat maliyetlerinde yükseliş sürüyor

 

İnşaata büzük mayısta azaldı

 

Share: