Bina ruhsatı izinlerinde 2 sene bilahare düşüş

TÜİK’in açıkladığı bina cevaz istatistiklerine bakarak; yılın önceki çeyreğinde almanak bazda belediyeler tarafından yapı ruhsatı sunulan çatı sayısı yüzde 22,5, ofis sayısı yüzde 27,9, mesaha yüzdelik 21,8 azaldı.

Bina ruhsatı verilen yapıların toplam yüz ölçümü 26,9 milyon metrekare olurken, bunun 14,9 milyon metrekaresinin hane, 6,6 milyon metrekaresinin basamak dışı ve 5,4 milyon metrekaresinin ise kuma kullanma alanı olduğu görüldü.

Istimal amacına bakarak yeryüzü faziletkâr pay 17,8 milyon metrekareyle iki ve daha çok daireli eğleşme amaçlı binaların oldu. Bunu 2,4 milyon metrekareyle tıpkısı daireli eğleşme amaçlı binalar izledi.

Çatı istimal müsaade belgesi

Belediyeler eliyle verilen çatı kullanma müsaade belgelerinde yapı sayısı, bahis konusu çeyrekte 2021’in tıpkısı dönemine göre yüzdelik 7,1, kat sayısı yüzdelik 2,4, yüz ölçümü yüzdelik 7,9 azaldı.

Bu yapıların bütün yüz ölçümü 30,4 milyon metrekare olarak hesaplanırken, bunun 17,7 milyon metrekaresini basamak, 6 milyon metrekaresini ev dışı ve 6,7 milyon metrekaresini eş tasarruf alanları oluşturdu.

Kullanma amacına bakarak arz yüksek nasip 23,4 milyon metrekareyle iki ve elan çok daireli eğleşme gayeli binaların oldu. Bunu 1,3 milyon metrekareyle bir daireli ikamet gayeli binalar izlem etti.

Hane Karşılık Endeksi martta yüzde 9,3 arttı

 

Yabancıya konut satışı yüzde 58 arttı

 

Share: