22 yılda 41 ülkede kestirmece 12 bin akarsu kuyusu

Kütahya İHH İnsani Arkalama Derneği Müdürü Şaban Başyiğit, acun nüfusunun onda birinin bozulmamış suya ulaşamadığını bildirdi. Başyiğit, İHH’nın 22 yılda 41 ülkede tahminî 12 bin akarsu kuyusu açtığını ifade etti.

Iz suyun neden olduğu kolera, edim ve tifo nedeniyle seçkin devir kestirmece bin çocuğun hayatını kaybettiğini tamlayan Başyiğit, “Kısaca 2 milyar insanın içtiği su hıfzıssıhha kurallarına uymuyor. Düzensiz suyun hastalık olduğu kolera, fiil ve tifo dolayısıyla herhangi bir dönem kısaca bin yavru ölüyor. Yağışsızlık, hastalık ve suya idrak güçlüğü nedeniyle gelişigüzel yıl hayatını kaybeden herif sayısı 2 milyonu geçiyor. Susuzluk, kısırlık, hızlı özlük artışı ve kirlilik içilebilir temiz akarsu kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın zinde suya erbap olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalmaması üzere vahim ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha dahi artacak. Özellikle Afrika ve Asya bölgesi ilkin kalkışmak üzere dünyanın bir nice bölgesinde insanlar günlük akarsu ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla kilometrelerce akın etmek zorunda kalıyor” dedi.

“Bire Bir su kuyusu açtır, susuzluğa çıkar yol ol”

Kütahyalı hayırseverlerin katkısı ile, Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin 101 suyu kuyusu açtığını dile getiren Başyiğit, “İHH bu sorunun önüne geçebilmek üzere bugüne büyüklüğünde 41 ülkede kestirmece 12 bin su kuyusu açtı. Rastgele bölgenin şartlarına bakarak hayata geçirilen akarsu kuyuları şimdiye kadar milyonlarca insanın susuzluğuna merhem oldu. Kütahya İHH adına, zaman Çad’ta 3, Togo’birlikte 2, Uganda, Gana ve Kenya’da da çabucak olmak üzere bütün 8 skor su kuyumuzu hizmete açmış bulunmaktayız. Kütahyalı hayırseverlerimizin katkılarıyla bugüne kadar Kütahya’dan 101 sayı su kuyusu açtık. Su kuyusu açtırmak talip bağışçılarımız dernek binamıza, Bağlılaşım Yolu’ndaki İHH standımıza başvurabilir veya banka adisyon numaralarımıza bağışlarını yapabilirler. Kampanyalarımıza bent gösteren ve bizleri bu çalışmalarda yalnız bırakmayan cümle hayırseverlerimize teşekkürname ediyoruz” diye konuştu. – KÜTAHYA

Share: