Iğdır’da Atlatmak ve Simide Zam Geldi

Iğdır’dahi ekmeğe ve simide zam geldi. Iğdır’da 200 gram savuşturmak ve simidin fiyatı 4 lira oldu. Iğdırlı bir fırıncı, “Öyle bütün savmak alıp askıya savsaklamak atamaz. Eskiden 100 gönül mülk verip ekmek atıyordu. Demincek 50 kişide aynı emanet veya iki kişi, askıda ekmeğe bire bir veya iki pasaj alıp asıyor” dedi.

Iğdır’de fırınlarda daha geçmiş 3,50 TL olan 200 gram savuşturmak, 4 TL’den satılmaya başlandı. bu arada ekmeğe gelen zamlar nedeniyle askıda atlatmak sayısı dahi azaldı. Vaktiyle fırınların önüne konulan askılara 20-30 savuşturmak asılırken demin 2-3 devam ancak asılıyor. Durumu gür olan vatandaş, askıda ekmeğe atlatmak alıp bırakamıyor. Bu tenakus, zavallı vatandaşları zora soktu.

“ALIŞTIRDILAR VATANDAŞI. VATANDAŞ EKMEĞİNİ ALIP GİDİYOR”

Iğdırlı bire bir fırıncı, “3,5 TL’ye satıyorduk, 4 liralık oldu, 200 gram atlatmak. Simit 4 teklik. Zammı tığ yapmıyoruz kim bunu unculara dava. Heybet yetkilileri bunu görmüyorsa biz ne yapalım? Tıpkı çuval un 600 teklik. Elbette olacak? Cümbüş, doğal gaz, 15-20 milyar (bin lirayı kastediyor). Millet, çaresizlikten işi bile bırakamıyor. Yurttaş alışmış imdi. Alıştırdılar vatandaşı. Yurttaş ekmeğini alıp gidiyor. Vatandaşın gelgel gücü azalmış bayağı. Dört alan üç, üç alan iki alıyor. Rastgele çevrim vurdumduymaz gidiyor, gelecek gittiği bulunmayan. Kimse bu işten ne verim alıyor ne da servet kazanıyor” dedi.

“SISTEM SAVUŞTURMAK ALIP ASKIYA SAVUŞTURMAK ATAMAZ”

Zamların peşi sıra askıya bırakılan savsaklamak sayısının dahi azaldığını belirten fırıncı, şunları söyledi:

“Anca sistem paketlemek alıp askıya savuşturmak atamaz. Bir Vakitler 100 yaşama para verip paketlemek atıyordu. Demincek 50 kişide ayrımsız sevimli veya iki dirilik, askıda ekmeğe bir yahut iki çıngı alıp asıyor. Zira çekicilik güçleri yok insanların, vatandaşların. Bak düşünüm; gaz, cümbüş, bunların fiyatları çok artmış. Biz ruh parasına bakıyorduk, siz geldiniz, 16 bin hareketlilik faturası mevrut. O dahi takkadak soy makinesi çalışıyor. İki aldatmak parası 8 teklik. Her özdek pahalı, gider haddinden fazla. Girdi maliyetlerini hesapladığında bu işin altından çıkamıyorsun. Izzet yetkilileri buna tedbir, merhem bulamazsa biz hangi yapalım, geceli gündüzlü çalışıyoruz.”

“EMEKLİNİN PARASI SABİT AMMA TEMAS ŞEYE GÜNDE BINDIRIM GELİYOR”

Iğdırlı tıpkı vatandaş ise “Geçen günlerde savuşturmak 3,5 liraydı, deminden 4 liralık. 4 lira olunca ahzetmek çok zorlaşıyor. Dirimsel beş altı, masraf çok. Şu gördüğünüz askıya savsaklamak alıp asıyorduk, demincek alamaz olduk. Cins değil. Çokça tartı çekiyoruz. Hakeza gayrimümkün. Rastgele şeye remiks, seçme şeye zam. Fırıncılar dahi zammı yapıyorlar, yapabildikleri büyüklüğünde. Hangi yapacağımız bilmiyoruz. Cenabıhak yardım etsin dar gelirliye. Günde 6-7 savsaklamak alıyoruz. Ben emekliyim. Emeklinin parası çakılı ama seçme şeye günde zam geliyor. Çokça sıklet. Kesim çok zorlaştı. Mektepli okula gidiyor, okutamıyorsun. Haddinden Fazla boğuk. Herhangi Bir şeye remiks, remiks. Ne olacağı belli değil, inşallah bol evet sonumuz” diye niteleyerek konuştu.Share: