Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Acılı, enerjik yayında gündemi değerlendirdi Açıklaması

Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanı Bahir Üzüntülü, güzeşte sene 1 milyon 874 bin 806 haneye, toplam 1 milyon 673 bin 757 titrem kömür; Ağustos 2022 itibarıyla da 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 bilyon 662 milyon 659 bin 871 teklik ruh istihlak desteği sağladıklarını aktardı.

Üzüntülü, Çizgi 7’deki Hükûmet Merkezi Kulisi programında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Içtimai devletin, istihdama katılamayacak, hayatını da apayrı kalem idame ettiremeyecek kitlelere toplumsal yardımlarla insani gönül imkanı sunmakla memur olduğunu belirten Yanık, vekillik namına bunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplumsal arkalama kullanıcılarının yüzde 82’sinin dallar, engelliler ve yaşlılardan oluştuğunu anlatan Üzüntülü, istihdama katılabilecek yüzdelik 18’lik kesimi dahi İŞKUR ile yapılan anlaşma çerçevesinde yaşlarına, hikmet ve birikimlerine göre iş alanlarına yönlendirdiklerini rapor etti.

Bakan Kederli, “Kitleleri yoksulluktan kurtarmıyorsunuz, bunun üzerinden birlikte düşünce devşiriyorsunuz. Içtimai yardımla insanları tembelliğe alıştırıyorsunuz” iddialarının makul olmadığını vurgulayarak, toplumsal yardımları akıbet basamak saydam ve ağız ağıza gerekseme temeli üzerinden oluşturduklarını dile getirdi.

Artık sosyal yardımları “kısırlık büsbütün” değil, “adalet sırf” düşündüklerini nâkil Üzüntülü, Ocak Destek Programı kapsamında dirimsel gruplarına bakarak 450-600 teklik beyninde ek destek, istinas ve neşelilik istihlak kadar birçok destekte bulunduklarını kaydetti.

gaz ve kömür desteğinden bahseden Acılı, istinas desteğini, bölgelerin flama durumlarına göre yaptıklarını belirtti. Bölgelere göre kışın uzunluğunun ve sertliğinin ince şekilde hesaplandığını dile getiren Üzüntülü, şöyle devam etti:

“Hatta biz bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla şöyle tıpkı ihtiyati tedbiri birlikte aldık. Belki kömür tüketimi henüz yoğunlaşabilir, bunun için hazırlık noktasında bire bir pay koyduk kendimize, inşallah kış dönemine kadar kömürlerimizi kömür desteği sağladığımız, ısınma desteği sağladığımız vatandaşlarımıza temin etmiş olacağız. 2021’üstelik 1 milyon 874 bin 806 haneye kömür desteği sağlamışız. Bütün 1 milyon 673 bin 757 titrem kömür dağıtmışız. gaz desteği da 2022 yılı için yıllık 450 ila 1150 teklik arasında, bu ısıl haritaya sınırlanmış yerine tespit edildi. Ilımlı noktamız Tokat. Tokat’tan gün doğusu ve batıya makul. Türkiye’bile yeryüzü sevimsiz iller Iğdır ve Ardahan. Buralardan başlayarak yılda 1150 liralık ile elan batıya geldiğinizde Antalya’da 450 lira bindi şeklinde. Natürel gazda şu asıl kadar müracaat edenler ölçeğinde 330 bin 804 haneye, mart-nisan döneminde 114 milyon teklik ödemişiz. Ilk Teşrin-kasım döneminde dahi ikinci başvuruları şu anda alıyoruz, almaya bitmeme edeceğiz. Esenlik raporu kâin süreğen hastalara ve hayatlarını cihaza merbut sürdüren vatandaşlara yüzde 5 melfuf ifa yapıyoruz.”

“2,5 milyon vatandaşımız tınlamalı kendisine toplumsal yardımlardan yararlanıyor”

Yanık, Küçük Ay 2019’bile başlayan neşelilik istihlak desteğinden düzenli sosyal yardım alan ailelerin yararlandığını belirterek, “2022 ağustos itibarıyla 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 bilyon 662 milyon 659 bin 871 lira canlılık tüketim desteği sağlamışız.” diye konuştu.

Bakanlık olarak 9,5 milyon vatandaşın Umumi Esenlik Sigortası primini ödediklerini anımsatan Kederli, Türkiye’birlikte herkesin afiyet sistemi güvencesinde olduğuna dikkati çekti.

Bakan Acılı, “Sizce muhalefetin adayı ki olacak, Kılıçdaroğlu garantiledi mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun arzulu olduğu anlaşılıyor. Başka adaylardan da aynı kısmının istediği anlaşıldı, bunlar haddinden fazla bildik olaylar. Ki evet onu antlaşma gösterecek ama benim şöyle tıpkı değerlendirmem var. Ağız Ağıza adisyon kendisine söylüyorum, gayet elbette yanılmaya haddinden fazla degaje bir husus şu anda okuduğumuz durum, ego muhalefetin cumhur reisi adayının bugünkü adı geçen isimlerin hiçbirisinin olmayacağı kanaatindeyim, Kılıçdaroğlu dahi karışma. Benim kanaatim, on paralık bilinmeyen ve seçime çokça birkaç kala tıpkısı adam çıkaracaklar ortaya. Çünkü 6’lı masa Sayın Kılıçdaroğlu’nun kurduğu ayrımsız masa değil. 6’lı masa, o masanın etrafında oturan kimsenin kurduğu benzeri masa değil. 6’lı masayı kuran egemenlik mahsus onların hepsinin dışında bire bir aday ortaya çıkaracak.”

Share: