HDP’li Gülüm: “Depremde yalnızlık vardı”

HDP İstanbul Mebus Züleyha Gülüm, “Depremde izzet yoktu, biçarelik, yalnızlık ve ıssızlık vardı. Vatandaşlar, mail arkadaşları ve dostlarıyla kriz altında kalan yakınlarını çıkarmaya çalıştı.” dedi.

Gülüm, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlere ilişik değerlendirmeler yaptı. Yaşanan felaketin, kar ve getirim hırsı ile kapitalist sistemin sonucu olduğunu savunan Gülüm, şunları kaydetti:

“Yer Sarsıntısı öncesi el için hiçbir özdek yapmayan kudret ve fehamet, hareket sonrasında halkı kendisiyle baş başa bıraktı. Depremde büyüklük yoktu, çaresizlik, kimsesizlik ve vahşet vardı. Vatandaşlar, mümasil arkadaşları ve dostlarıyla gerileme altında artan yakınlarını çıkarmaya çalıştı. İnsanlar ayrımsız yandan çöküntü altındaki yakınlarını çıkarmaya çalışırken sair taraftan antipatik ve yağmurla yüz yüze kaldılar. Demin insanlar ölülerini arıyorlar. Kimlerin öldüğü, kimlerin yaşadığı bilgisini almakta zorlanıyorlar. Hastanelere götürülenlerden vukuf alamıyorlar. Ölenlerin etiket tespiti yapılmadığı için müşkülat yaşıyorlar.”

Share: