Sarıgül: “Seçimlerin zamanında yapılması akla yatkın ayrımsız değişmeyen”

Türkiye Değiş Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen EYT Yasa Teklifini değerlendirdi ve seçimlerin vaktiyle yapılması kararını doğru bulduklarını söyledi.

Umumi Komutan Mustafa Sarıgül, çeşitli temaslarda mevcut olmak ve toplantıya süzülmek üzere Ordu’ya geldi. Partisinin devlet başkanlığı binasında düzenlenen toplantıda basın mensupları ve partililer ile ayrımsız araya gelen Sarıgül, gündemdeki konularla ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

“EYT’lilerin şişman kısmı mutlu sona ulaştı”

Sarıgül, Türkiye Şişman Millet Meclisi Genel Kurulu’nda akseptans edilen EYT Kanun Teklifini değerlendirdi, Sarıgül, “Ego bu konuda çokça savaşım verdim. 102 kesim toplantı yaptım. EYT’lilerin nazik bir bölümü güzeşte mutlu sona ulaştı, Sayın Bakana çok teşekkür ederim. Geç mütezayit benzeri olaydır. O emekliler perişan oldular, haddinden fazla mağdur oldular. Devletimize işe girerken imza attılar dediler ki; ‘ego erkeğim 25 senede zor olacağım’, ‘ben kadınım 20 senede zahmetli olacağım’. Ayrımsız yasa artık ‘hayır’ olamazsın. Yasalar unutmayın çıktığı günden itibaren geçerlidir, yasalar geriye dönük yerine çalışılamaz. 22 yıl çok beklettiler. O noktada biraz henüz eksikler kaldı amma şu anda aynı teşekkürname dönemi. İnsanların biliyorsunuz Türkiye’dahi teşekkür kültürü sonuç etap azdır, eleştiri kültürleri elan dahi fazladır. Biz Türkiye Değişim Partisi olarak yapılan kalburüstü işlere teşekkürname fail, eksiklere bile hal önerisi sunan bire bir parti. Ben EYT konusunda parlamentoya, iktidara teşekkür ediyorum” dedi.

“Siyasetin statlara girmesini akıllıca bulmuyorum”

“Statlar önemlidir, ben de karşınızda Galatasaraylı kendisine bulunuyorum amma pik gittiğimiz antlaşma o maçlarda sen DÜRÜST Partili misin, Cumhuriyet Halk Partili misin, Türkiye Değişim Partili misin? diye sormuyoruz” diyen Sarıgül, “Gol olduğu zaman hepimiz birbirimize sarılıyoruz. O nedenle siyasetin statlara girmesini akla yatkın bulmuyorum. Bir şekilde haram mantığını birlikte doğru bulmuyorum. Yasaklarla aynı yere varamayız. Bu yasaklar gerilimi arttırmaktan bambaşka aynı işe haylaz. Sporseverlerin sağduyusuyla, futbol aşkıyla bizatihi çözülecek tıpkısı meseleyi yasaklarla büyütmenin çokça fazla tıpkısı anlamı yok” ifadelerine vadi verdi.

“Seçimlerin zamanında yapılması doğru bire bir değişmeyen”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın fırka grubunda yaptığı konuşmada seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağını bel etmesi için konuşan Sarıgül, “Intihabat demokrasi bayramıdır, intihabat yurttaşlarımızın iradelerinin en son düzeyde gösterildiği yerdir. Seçimlerden önce gelişigüzel siyasal parti özlük düşün ve düşüncelerini halkoyu ile buluşturması normaldir Seçimlerin ertelenmemesi, 14 Mayıs’ta yapılması kararı serencam basamak akıllıcasına, yerinde bir değişmeyen yerine buluyorum. Amma o bölgedeki 14 milyon yurttaş var. Tahminî yerine 5 milyon seçmen var. O seçmenlerin durumunun dahi katiyen Faziletkâr Intihap Kurumu eliyle gözden geçirilmesi lazım” diyerek konuştu.

“Kızılay ve AFAD devletimizin genişlik koskocaman kurumlarıdır, deprem üzerinden politika olamaz”

6 Şubat tarihinde meydana mevrut depremlerin peşi sıra bölgede bulunduklarını hatırlatan Sarıgül, “Depremde ulusal birliği, milletin sağlıklı duyusunu, milletin toprağına ve bayrağına lacerem tabi olduğunu gördüm. Bu depremde milletimizin vicdan ve enerjisini, sevecenlik duygusunu gördüm. Allah’ım inşallah bu milletten bizi mankafa bırakmasın. Türkiye Değiş Partisi namına ‘önce devletimiz, bilahare partimiz’ diyen bir yapıya sahibiz. Allah’ım devletimize arızalanma vermesin. Teavün, dayanışma ve dayanışmayı bu depremde gördüm. Kızılay’ımızda, AFAD’mızda yöneticiler kusurlu şeyler yapabilir amma Kızılay ve AFAD devletimizin bildirme yüce kurumudur. Bu kurumların yıpratılmasını dahi banko akıllıcasına bulmayız. Sivil sosyete kuruluşları değişik kuruluşlar var. Canla, başla çalışıyorlar. Hareket esnasında o, bu ayrımı yapmadan, sivil sosyete kuruluşlar ile devletimizin kuruluşlarının el ele, birlikte, beraberinde çokça haddinden fazla heves ederim. Kriz üzerinden yöntem yapılmasını akla yatkın bulmam. Geçmiş yaralarımızı saralım, bilahare birlikte tedbirler neyse onu söyleyelim” ifadelerine yer verdi. – CIVIL CIVIL

Share: