Finlandiya Parlamentosu’ndan NATO tasarısına diploma

Finlandiya Parlamentosu’nda yapılan oylamada, Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili kanun tasarısı görüş çoğunluğu ile kabul edildi.

Finlandiya Parlamentosu’nda, NATO üyeliği ile ilişik kanun tasarısı oylamaya sunuldu. Yapılan oylama sonucunda 200 sandalyeli parlamentoda ilgili plan 7’ye cebin 184 oyla akseptans edildi. Oylamada 1 dirilik gereksiz fikir kullandı.

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı obstrüksiyon etmeye başlamasının peşi sıra geçtiğimiz Mayıs ayında NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu. Şu esas kadar 30 NATO ülkesinden 28’i İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak protokolüne imza atmıştı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini Türkiye dışında onaylamayan yegâne talih olan Macaristan ise, 6-9 Mart tarihlerinde iki ülkenin üyeliği amacıyla parlamentoda oylama yapılacağını duyurmuştu.

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki üçgen Türkiye-İsveç-Finlandiya zirvesinin Mart ayında yapılması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile mutabakata vardıklarını aktarmıştı. – HELSİNKİ

Share: