Gümüşhaneli dağcılar 10. posta Türkiye’nin çatısına imdi

Gümüşhane Alpinizm, Huy Sporları ve Deneyimsizlik Derneği (GÜDAK) üyesi 2’si karı, 8 sportmen Türkiye’nin munzam faziletkâr noktası olan Balkı Dağına liyakatli aynı şahika tırmanışı gerçekleştirdi.

En genci 25, bildirme yaşlısı 60 yaşında olan sporcular denizden 5 bin 137 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin yeryüzü efdal, dünyanın 43. bildirme erdemli zirvesi olan Veca Dağına kamplı program düzenledi.

Türkiye’nin çatısı namına nitelendirilen Dert Dağına 10. yol program yapan GÜDAK üyesi sporcular, Doğubeyazıt ilçesine merbut Çevirme köyünden dağın cenup yolundan yürüyüşe başladı.

İlk yerine 3 bin 200 metre rakımda kâin dinlenme kampı alanına ulaşan ve geceyi burada geçiren takım devrisi sabahleyin baştan harekete geçerek 4 bin 200 metre rakımdaki kamp alanına ulaştı ve çadırlarını kurarak dinlendi. Gece yarısı saat 01.00’da doruk tırmanışı amacıyla harekete sabık ekip saatler 06.20’yi gösterirken zirveye ulaştı.

Buzulların üzerinde, kuvvetli rüzgarın etkisiyle bazı bazı zorlanan sporcular çetin adımlarla çıktıkları 5 bin 137 metredeki Ağrı Dağı zirvesinde havanın güneşli olmasına rağmen katmerli rüzgarlı olması zımnında müstacelen hatıra fotoğrafı çektirip bölüm yoluna geçti. 4 bin 200 ve 3 bin 200 metredeki kamp noktalarında dinlenip çay molaları veren kadro Çevirme köyündeki araçlara ulaşarak etkinliği tamamladı.

Seçkin etkinlikte olduğu üzere bu etkinlikte da Doğubeyazıt ilçesindeki İshakpaşa Sarayı ve etrafındaki tarihi mekanları de görüşme eden GÜDAK ekibi sorunsuz bir şekilde programı tamamlayarak kente döndü.

Etkinliğin arkası sıra benzeri izah yapan GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut, “Derneğimizin kurulduğu 2008 yılından beri 10. yol Dert Dağına program yaptık. Seçme sene ayrı ayrı benzeri grupla zirve tırmanışı yaptığım Dert Dağı Türkiye’nin sunma efdal noktası. Tırmanışa katılan arkadaşlarımıza ve organizasyonu fail Barzani Ceylan kardeşime yakın ilişki ve alakasından ve Veca Dağının yamaçlarındaki ikramlarından muhit teşekkür ediyorum” dedi.

Balkı dağına 2. sefer şahika işleyen eş sporculardan Fatma Cebeci, dağcılığın insanın kendi fiziksel sınırlarıyla ve beynine özlük aracılığıyla koyduğu bariyerleriyle tıpkısı mücadele olduğunu belirterek, “Alpinizm esasen hayatın kendisi üzere. Dahası yeniden hayatın kendisi kadar domuzuna öğün arkadaşlarıyla haddinden fazla elan keyifli. GÜDAK, sıradan tıpkısı dağcılık kulübü değil, töz bire bir aile ortamı ve benim üzere üstelik eskimemiş tıpkısı eş oldu. Bu aileyle 2. misil Veca Dağı zirvesini gördüm. Doğru insanlarla akıllıca amaçlarda buluşabilmek hoşur çok iri aynı talih. Başkanımız ve grup arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: