Yalova’da kurulan midye çiftliklerinde hasat başladı

Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle Yalova’birlikte kurulan midye çiftliklerinde önce hasat yapıldı.

Yalova Valisi Muammer Erol, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar ve kurum müdürlerinin katıldığı programda, uzvi midye üretilen çiftlikler gezildi. Tören Düzeni üyeleri, çiftliğin ürünlerinden hazırlanan midye dolmaların tadına baktı.

Atalay, hasat sonrası yaptığı açıklamada, midyelerin ekolojik dengeyi korumadaki önemine dikkati çekti.

Midyelerin denizi temizleyen sunu muhteşem canlılar olduğunu tamlayan Atalay, şöyle bitmeme etti:

“Daha sağlıklı, sağlıklı şartlarda üretilmiş midyelerin hem denizlere ulama sağlaması hem hesaplı alanda vatandaşımıza sağlık sağlaması amacıyla tıpkı proje başlattık. Bu proje çerçevesinde Yalova sunma kocaman illerimizden biri. Biliyorsunuz geçtiğimiz sene müsilaj problemi oluşmuştu. Bunu önlemede midyeler, koşa kabuklular çok yetişkin canlılar. Hem ekonomiye hem halkımıza henüz bol, güzel şartlarda midye vererek bütçelerine yardım sağlayarak ayrımsız zamanda denizi temizleyerek geliştirilen tıpkı sistem.”

Parıldar ise yıllık 9 bin tonluk midye çiftliklerinin mecmu kapasiteye eriştiklerinde bilvasıta olarak 400-500 milyon liralık melfuf değer oluşturacağını anlattı.

Bunun üstelik ildeki istihsal alanlarının çalışkan kullanımı itibarıyla çok büyük olduğunu vurgulayan Parıldar, “İyi ekincilik uygulamalarında, organik tarımda önce ve yegâne midye çiftlikleri. Bu anlamda bizler üstelik şu anda yapmış olduğumuz hasatlarda hem gani tarım uygulamaları prensiplerine hem örgensel tarım prensiplerine akıllıca adına üretim yapıldığını ve bu üretimin ferah tarım ve organik ekincilik sertifikalarıyla pazara sunulduğunu de muştulamak istiyoruz.” dedi.

Yalova Kültür Odası Başkanı Şaban Beşli ise balıkçılık dahi yaptığını aktararak, benzeri midyenin günde 6-7 litre suyu temizlediğini dile getirdi.

Çınarcık açıklarında midye çiftliği kuran Yiğit Bingöl de ati yıl hasat yapacaklarını, 2 yıl ortamında kapasitelerini 2 bin tona çıkararak tamamen organik midye üretmeyi hedeflendiklerini bildirdi.

Hasadın yapıldığı çiftlikte proje yöneticiliği görevini tay tay arabası Büyük Evsen bile şu ifadeleri kullandı:

“Son tüketiciye zinde midyeyi ulaştırmak için elimizden geleni yapacağız. 170 dönüm düz üstüne müesses çiftliğimizin 2 bin 500 ton kapasitesi var. 4’üncü yılın böylecene cümle kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. Marmara Denizi dahi bu konuda yeryüzü şanslı yerlerden biri. 4-5 sene sonraları Marmara Denizi’nde midye üretimi ile ait haddinden fazla ayrımlı konuşacağız.”

Share: