Düşük faizli paket basamak sektörüne akıntı getirmedi

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla 10 Mayıs’ta açıklayan 0,99 ve 0,89 mevzun düşük faizli paket, basamak sektörüne debi getirmedi. Paketin açıklanmasıyla birlikte Kaynak ve Maliye Bakanlığı’na göre 1 haftada 64 bin ilanda fiyat artışı gözlendi. Dünya’birlikte Leyla İlhan imzasıyla kayran düz habere ve göz temsilcilerine bakarak, geliştiricilerin ve servet sahiplerinin yaptığı artışlar kâh noktalarda yüzdelik 100’ü geçerken, hareketliliğin ve satışların azaldığı belirtiliyor. Kâh emlakçılar de kullanılmamış paket sonrası telefonlarının imdi on paralık çalmadığını söyledi.

“Cereyan azaldı, telefonlarımız çalmıyor”

Bindi paketi için geberik doğma süt kuzusu tanımı kullanan İstanbul Yurt Brokerleri Kulübü (İSTEB) Başkanı Ulu Özcan, “0,99 faizli krediyle 1 milyon teklik bir numara ahali bölük aldığınızda aylık ödemeniz 14 bin TL. Maaş 14 bin TL ödeyecek birinin da mahiye 25 bin TL geliri olması gerekir. Antrparantez 10 sene boyunca hiçbir sağlık problemi olmadan bunu ifa riskini da göze alması gerekir” dedi. Pakette yer makul kısmın natamam küsurat arzlara sunulan bindi olduğunu kaydeden Özcan, şöyle konuştu: “Fakat burada ‘1 sene süresince on paralık fiyat artırmayacağım’ gelmek iflasa imza kovmak demektir. Çünkü maliyet artıyor. Ya bile oradaki çizgilik fiyatına yüzdelik 70 şişkinlik öngörüp aksettirmek gerekir ki bu öğün birlikte talebi düşürüyorsunuz. Dolayısıyla alışveriş artmadı ama liste fiyatları yüzde 20 oranında arttı. Olan cereyan bile azaldı, telefonlarımız çalmıyor. Çünkü Türkiye’da üretimin satın alma gücüne seslenme etme sorunu var.”

“Artışlar indirimin cazibesini yok etti”

Taşınmazlar Pazarlama ve Koca Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, hane itimat paketindeki repo oranlarının temas ne büyüklüğünde uygun olsa üstelik geliştiricilerin ve hane sahiplerinin entelekt yaptığı artışların kazanılan cazibeyi hem birinci elde hem dahi ikinci elde yok ettiğini kaydetti. “Bu nedenle kaşıkla verilen kepçeyle alındı üzere bir uzanım oluştu” diyen Özcan, “Bu nedenle üyelerimiz ortada olumlu yansımasını duymadım. Zımnında kıymet artışı olmasaydı bu kampanya çok müspet olacaktı” değerlendirmesinde bulundu. Hane fiyatlarının artmasıyla birlikte aylık ödenmesi müstelzim güven taksidinin yükseldiğini tabir eden Özcan, “Özellikle ilk defa göz sahibi olacak şahıslar üzere dahi evre halkının geliriyle uyuşmayan yüreklilik taksitleri oluşturdu. İstanbul’birlikte 100 metrekarelik tıpkısı dairenin fiyatının 1 milyon ila 1,5 milyon teklik arasında başladığı bir noktada, bu kök itimat maliyetlerini ödeyecek dirimsel seviyesine ehil şahıslar dayanıklı olmadığı üzere lüzumlu talep bile oluşmadı” dedi.

“Banliyö hatları oluşturulmalı”

Paketin tıpkısı günde fiyatları 2 misli artırarak sektöre benzeri kaos getirdiğini kaydeden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Faizin düşmesi fırsatçıları harekete geçirdi. Doğrusu efdal olan fiyatları henüz üstelik yükseltti. Bu da devletin sunduğu avantajı namevcut etti ve sülale kabul etmek isteyenin önüne engel oldu. 2019’dan beri nema indirimi sonrası eşit müzayede bir meleke haline geldi” diyerek konuştu. Aşa, “Konut arzı ancak. Bayağı mal sahibi olmak isteyenlerin talebi 1 milyon TL’yi geçmeyen evlerde yoğunlaşıyor. Nedeniyle imkanı kısıtlanmış bu kişilere yönelik inşaat sektörü desteklenerek banliyö hatları oluşturulmalı. Kentsel tahavvül hızlandırılmalı ve rezerv alanları kullanılmalı” şeklinde önerilerini sıraladı. Aşa, belediyelerin mütezayit maliyetlerden muhit hele kentsel dönüşüm projelerinde gelişmemiş eksikleri görmezden gelip yıkılan projeleri hızlandırılması gerektiğini anlatım etti.

300 bin ailenin evi dönüşümde

İstanbul’üstelik 300 binden çok ailenin kentsel dönüşümden etraf kişi evleri dışında durma ettiğini belirten Nizamettin Aşa, “Hoppadak kentsel dönüşümle 300 bin ailenin kişi evine dönmesi 300 bin kullanılmamış yetenek buyurmak. Bu dahi kiralık piyasası için geçmiş etapta eke tıpkısı oran. Antrparantez ofislerle kamunun elinde süreduran yapılar de meskene dönüşebilir. Çünkü kıtlık faktörünü aşmadığımız sürece bu hisse senedi böyle devam edecek” yorumunda bulundu.

“2 MİLYON SINIRI İSTANBUL’DA İŞE YARAMADI”

Bakanlığın 64 bin civarındaki genel ağ ilanında değer artışı tespit ettiğini belirten Hane Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Z. Altan Elmas, Bakanlığın bunları strateji ederek fırsatçılığa cevaz etmeyeceğini söyledi. Ancak bu artışta ikinci ele sunulan sübvansiyonun etkin olduğunu aktaran Cevahir, “Hazine ve Maliye Bakanlığıyla bire bir araya geldiğimiz toplantıda bile söyledik. Birilerine uygun kıymetli konut kredisi kullandırılacaksa konutu olmayanlar önceliklendirilmeli diyorduk. Bunu da gidip ikinci elden almasın, üretimdeki konutu alsın ki üretimi destekleyelim. Zira yer eksikliği yaşanıyor. Üretimi destekleyince tıpkı zamanda istihdamı üstelik sanayiyi birlikte destekliyoruz” diyerek konuştu. Mavera taraftan birinci umum konuta sunulan kredide 2 milyon teklik kısıtlamasının olduğunu belirten Cevahir, “2 milyon teklik Küçük Asya’birlikte işe yarıyor. Örneğin bizim Antalya projemizde 1+1 ve 2+1 projelerimizde iş görüyor. Fakat İstanbul’üstelik bir iki kalıyor. Nedeniyle İstanbul’dahi bu rakamın 3 milyon lira olmasını istedik. Zira mevcut haliyle yemeden içmeden 1+1 dairelere yarıyor. Ihtimal ileride İstanbul’a özel bu celal artırılabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Konutun fiyatını nahak zait para cezası alabilir

Konuta bindi paketinin açıklanmasının peşi sıra taşınmazlar sektöründe tıpkı gecede fahiş fiyatları artışları yaşanırken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel de bu kabil eylemlerde bulunan töz ve hukuksal kişilerin tespit edilerek haklarında birtakım yaptırımların uygulanacağını rapor etti. Mono Ünsiyet Kurucusu Avukat Hanife Emine Kara, “Bu doğrultuda alelhusus genel ağ siteleri yoluyla yurt satışlarında, ilanların esbak ve sonraki fiyatlarının tespiti gibi olup, yapılacak tespitler akabinde fahiş bedel artırımı özne şahıslar hakkında yönetimsel para cezaları uygulanması mümkündür. Kanun ve yönetmelikler gereğince, satıcılar eliyle, piyasada daraşlık üretken, ortalık dengesini ve serbest rekabeti bozucu operasyon ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulması yasaklanmış olup uymaz davrananlar hakkında yönetsel dünyalık cezalarına hükmedilebilecektir. Bihakkın bu üzere durumların tespiti için Haksız Karşılık Kıymetlendirme Yerleşmiş de devreye girebilecek, kurulun denetimi neticesinde varılan tespitler ile bile ilgililer karşı prosedür yapılabilecek” bilgisini verdi.

Share: