Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı, Trabzon’da programa katıldı Açıklaması

Diyanet İşleri Komutan Yardımcısı Huriye Martı, “Peygamberimizin daveti dürüstlüğe, doğruluğa ise, nezakete, edebe ise tığ o davete kulak vereceğiz ve Sefir Efendimizin yolundan giderken elimizden ve dilimizden on paralık kimsenin kötülük görmediği müminler gelmek üzere gayret edeceğiz.” dedi.

Martı, Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla Hamamizade İhsan Satma Hars Merkezi’nde düzenlenen “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” konulu programda, Hz. Muhammed’in hayatı hakkında bilgelik verdi.

Hz. Muhammed’in akıbet merhale mütevazi olduğunu vurgulayan Martı, “Sevgili Delege Efendimizin biliyoruz ki adı güzeldi, zat güzeldi. Sevgili Peygamberimizin özü güzeldi, sözü güzeldi, yüzü güzeldi. Efendimizde insanları erinçsiz edecek yeryüzü ufak tıpkısı nakız olmazdı. Bağırıp çağırmazdı, küfretmez, ilenme okumaz, bedduadan tiksinme ederdi. Sefir Efendimiz haddinden fazla öfkelendiğinde birlikte sabrederek sakince uyarırdı.” diye konuştu.

Martı, Hz. Muhammed’in çokça külhanbeyi bir âdem olduğuna belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hararetli, kudretli ve cesur tıpkısı erkekti ama tamamıyla yavaş işkilli ve sakin olmayı sever, asla keskin ve öfkeli davranmazdı. Delege Efendimiz alemlere rahmet olsun diye niteleyerek gönderilmişti ve o merhamet hayatının seçme takkadak hissedilirdi. Biz zaman Sefir Efendimizin çağrısını bahsetmek amacıyla buradayız. Onun ümmeti olmakla duyduğumuz haysiyet bizlere kâfi. Hangi ensesi kalın olmakla, hangi aristokrat olmakla, ne yan sahibi, ne yüce fahri olmakla elde edilemeyecek aynı şereftir Peygambere ümmet oluşmak. Tanrı bu şerefin değerini bilenlerden eylesin bizi.”

Martı, Hz. Muhammed’in Medine’ye huruç ettiğinde önceki yaptırdığı işlerden birisinin mescit düz yazı yol açmak olduğunu belirterek, “Bugün o yeşil kubbesiyle hepimizin bildiği o Medine mescidi, Mescid-i Nebevi Delege Efendimiz eliyle bizzat inşaatında kendisi birlikte fiilen nesir edilen önceki mescitti.” dedi.

Mescidin imal amacına değinen Martı, şöyle bitmeme etti:

“Çünkü orada Cenabıhak Resulü İslam’ı anlatacaktı. Kime anlatacaktı? Erkeklere, kadınlara, yaşlılara, gençlere, çocuklara. İslam’ı kabul edenlere, etmeyenlere. Kendisini ziyarete mevrut, uzak yollardan gelip da ‘Bir peygamber gelmiş, onu benzeri dinleyeyim.’ diye iptila edenlere, Medine’nin yerlilerine, herkese ama herkese bu mescitte Peygamberimiz İslam’ı anlatacaktı.”

Martı, Hz. Muhammed’in hiç usanmadan, bir kararlılıkla ve azimle İslam’ı anlatmaya devam ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Delege Efendimiz iman esaslarını, Tanrı’a imanı, peygambere imanı, kitaplara imanı, ahirete imanı, kaymakamlık ve kadere imanı, meleklere imanı bilcümle o mescitte anlattı. Peygamberimiz mescitte teferruat ve vukuf, vukuf dağıtıyordu. İşte o süreçlerde mescidin son etap herkesi birleştiren, buluşturan, kaynaştıran benzeri rolü vardı. Şehrin kalbi mescitte atıyordu. Nedeniyle bugün bizim birlikte camilerimizin, mescitlerimizin ve kült görevlilerimizin son rütbe balaban tıpkısı vazifeyi icra ettiğini, Sefir mesleğini devam ettirdiğini söyleyebiliriz.”

“Peygamberimiz mescidinin kapılarını kadınlara ve çocuklara kapatmadı”

Hz. Muhammed’in mescidinin kapılarını herkese açtığını örnekleriyle anlatan Martı, “Delege Efendimizin arkasında saf tutup namaz kıldılar. Hemen rical değil, hanımlar dahi ilkokul ayakyolu Peygamberimizin arkasında namaz kılabiliyordu. Peygamberimiz mescidinin kapılarını kadınlara ve çocuklara kapatmadı.” diye niteleyerek konuştu.

Martı, Hz. Muhammed’in insanlara davetine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Peygamberimizin daveti dürüstlüğe, doğruluğa ise, nezakete, edebe ise biz o davete kulak vereceğiz ve Peygamber Efendimizin yolundan giderken elimizden ve dilimizden hiç kimsenin zarar görmediği müminler başlamak amacıyla gayret edeceğiz. Sefir davetine kulak isnat etmek müminin vazifesidir. Çünkü sünnete ittiba farzdır. Allah bizi onun yolundan ayırmasın.”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Reisi Hedef Zorluoğlu ile İl Müftüsü Osman Aydın’ın dahi açılış konuşması yaptığı programda, Kur’an-ı Koçak tilaveti gerçekleştirildi, devlet ve ilçe müftülükleri marifetiyle hazırlanan dini yayınlar ve umum sanatları sergisi gezildi.Share: