Batman’da üreticilerin kullanımı için 4 üzüm şet makinesi armağan edildi

Batman’da üreticilerin kullanımı üzere Gercüş Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne 4 üzüm sıkma makinesi mevhibe edildi.

İl Hususi İdaresi finansmanı, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün destekleriyle armağan edilecek 4 üzüm sıkma makinesinin teslimi amacıyla Batman Ekincilik Yüreklilik Kooperatifi bahçesinde izlence düzenlendi.

Programda üreticilerin kullanımına tahsis edilmesi için üzüm sıkma makineleri Gercüş Ekincilik ve Orman İlçe Müdürü Dayanabilen Kaplan’a doğrulama edildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Münevver, Batman’ın zirai potansiyeli faziletli ayrımsız iklim olduğunu belirterek, 1 milyon dönüm ekili ve dikili alanın bulunduğunu söyledi.

Ekincilik alanlarının 174 bin dekarının bağlam ve bahçelerden oluştuğunu ve bu alanın 60 bin dönümünün bağ olduğunu dile getiren Görgülü, bağların büyük kısmının Gercüş ilçesinde düz aldığını kaydetti.

Batman’da markalaşan mazrona üzümünün koca olduğunu, hasadın önümüzdeki günlerde başlayacağını tabir eden Okumuş, pekmez üretimi yapan üreticilere destek olmak amacıyla 4 üzüm sıkma makinesi teberru ettiklerini anlattı.

Işıklı, “Burada maksadımız çiftçinin aksiyon gücüne katkıda çıkmak. Çiftçilerimizin elan sağlıklı benzeri yöntemle üzüm sıkmalarına ulama arz etmek üzere İl Özel İdaremizin finansmanında 4 üzüm şet makinesi yardım edildi. Üreticilerimize okşayıcı olsun.” dedi.

Share: