Denizli bilim… Başbuğ Bilici Işık, Güney Kore’de Mürekkep Kentler ve Evcil Yönetimler Acun Teşkilatı Kongresi’ne katıldı

Kütahya Şehremini Alim Işık, Mürekkep Kentler ve Evcil Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın (UCLG) Cenup Kore’nin Daejeon şehrinde planlı Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresine katıldı. Uzlaştırıcı Şehirler İçin Bölgesel Çekinmezlik Kuralları Tekvin: Ara Bulucu Şehirler İçin Gelecek Paktının Oluşturulması konulu oturumda moderatör olan Başkan Işık, “Ara Bulucu Şehirler oturumunda elde ettiğimiz bir nice deneyimi müstacelen uygulamaya geçirdik ve olması gereken herhangi bir makule donatıyı şehrimize kazandırdık” dedi.

Birleşmiş Kentler ve Evcil Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) çerçevesinde düzenlenen Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresi dahilinde Umumi Heyet Toplantısı, Genel Asamble Toplantısı ve Dünya Konseyi Toplantısı, Güney Kore’nin Daejeon şehrinde gerçekleştirildi. Cenup Kore Cumhur Reisi Yoon Suk Yeol’un katılımı ile başlayan kongreye Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Alim Işık, Etüd Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet Arap ile alay malay Türkiye’den 22 belediye reisi ve divan üyesi iştirak etti.

“Olması müstelzim seçkin tip donatıyı şehrimize kazandırdık”

Kongrede Uzlaştırıcı Şehirler İçin Lehçe Yürek Kuralları Tevlit: Uzlaştırıcı Şehirler İçin Gelecek Paktının Oluşturulması mevzulu oturumda moderatörlük işleyen Belediye Reisi Işık, “Evcil yönetimlerde özellikle belediye başkanları oluşmak için meclis üyeleri, müdürler ve personel o şehirle kopyalanmak zorunda. Bütünleşmediklerinde o şehrin insanlarını mutlu etmeleri zorlaşıyor. Bu anlamda tığ, Uzlaştırıcı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz bir nice deneyimi hızla uygulamaya geçirdik ve Kütahya Deklarasyonunda saha düzlük birçok konunun dahi bizim üzere aracı şehirler konumunda meydan düz şehirler süresince yüce olacağına inanıyoruz. Uzlaştırıcı şehirler, herkesi önemseyen, rustik kesimle şehir ortada dirim kalitesini artırmayı amaçlayan, tüvana tıpkısı ati inşa etmek adına haddinden fazla şişman öneme eş. Olması gereken temas makule donatıyı şehrimize kazandırdık. Yöneticiler kendisine bakir gelişim sahalarının açılmasından tutun bulunan şehri yaşanabilir bir yere atfetmek amacıyla bir nice faaliyette bulunuyoruz. Kütahya bunun bir nice örneklerini yaşıyor ve daha çok dahi yaşamaya devam edecek. Kütahya’birlikte göçü durdurduk. 3 yıl öncesine büyüklüğünde daim kafile veren ayrımsız site olan Kütahya, demin bundan sonra gençlerini doyurabilen ve göçü yıpratıcı tıpkı konuma geldi” dedi.

Kütahya’dahi İkamet Iri, Mehmetçik Anaç ve Hilal Anaç uygulamaları

Vatandaşın kendine mail olanı yerel tutumlu kendisine akseptans ettiğini belirten Başkan Işık, “Yerli idarecilik hem çok leziz hem bile haddinden fazla el. Evcil yönetimleri vatandaşımız icra makamı adına görüyor ve çözüm bekliyor. belediye reisi adına hal hatırlamak zorundayız. Biz üstelik hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarla vatandaşımızın dirim kalitesi ile refah seviyesini artırdık. Fikirli kentçilik uygulamaları konusunda serencam 3 yılda haddinden fazla yoğun projeleri şehrimizde başlattık. Uygulamaya koyduğumuz 35 projeyle, bizim kabilinden 51 uray ortada bir numara olduk. İkamet Kart, Mehmetçik Iri ve Ayça Kurnaz uygulamalarıyla hemşehrilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda projeleri hayata geçirdik. Murahhas belediyecilik uygulamalarının birlikte şeffaf belediyecilik ve boş başlık belediyeciliği uygulamasını başlattık. Göreve geldiğimizden bu yana tahminî 300 bin vatandaşımızı ağırladık ve ağırlamaya devam ediyoruz. Burada yapılan toplantıların ve müzakerelerin ülkemiz amacıyla hayırlara dil olmasını diliyorum. Cümle katılımcıları saygıyla selamlıyorum ve çokça teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kongreye Türkiye’den, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Amaç İbrahim Altay, Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Trabzon Büyükşehir Şehremini Murat Zorluoğlu, Adıyaman Şehremini Süleyman Kılıç, Acıgöl, Çamlıyayla, Gebze, Gölcük, Karatay, Sancaktepe, Siverek, Sultanbeyli, Ürgüp, Sazak, Bağcılar, Keçiören, Büyükçekmece, Çanakkale, Nilüfer ile Osmaniye Belediyelerinin başkanları ve meclis üyeleriyle birlikte Türkiye Belediyeler Birliği’nin yetkilileri katıldı. – KÜTAHYA

Share: