Icra Vekili Nebati, Büyüklüğü 250 Bilyon Lirayı Bulan 14 Maddelik Kgf Paketinin Ayrıntılarını Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, 14 kalemden oluşan Emniyet Güvence Fonu (KGF) destek paketinin ayrıntılarını açıkladı. Nebati, 200 milyar lira Hazine destekli kefalet karşılığı, yaklaşık 250 bilyon teklik yüreklilik paketi ile başta siftinlik ve itidalli boylu işletmelere (KOBİ) oylumlu miktarda finansman imkanını sağladıklarını söyledi.
Hazne ve Maliye Bakanı Nebati, zaman İstanbul’da Dolmabahçe Say Ofisi’nde, Itimat Garanti Fonu destek paketinin ayrıntılarını açıkladı. Bitkisel, paket kapsamında, işletmelerin ödeme kabiliyetine bakarak 5 grupta sınıflandırıldığını, buna göre bildirme efdal ifa kabiliyetine cemaat bir numara kadro ile en düşük ödeme kabiliyetine ehil beşinci takım firmalarına destek verilmeyeceğini söyledi. Bindi ödemelerinin fatura karşılığı yapılacağını belirten Bitkisel, uğur dışı kullanımın önlenmesi üzere ayrımsız esmer cetvel uygulamasının dahi devreye alınacağını açıkladı.
Paketin içeriği ezcümle şöyle:
“İŞLETME GİDERLERİ DESTEK PAKETİ: 35 milyar TL kefillik limitine haiz İşletme Giderleri Destek Paketi ile işletmelerin aylık ve icar ödemeleri özellikle olmak için umum sabit giderlerine müteveccih finansman desteği sağlanacak.
DÖVİZ KAZANDIRICI FAALİYETLERİ BINDI PAKETİ: 35 milyar TL kefillik limitine haiz Döviz Kazandırıcı Faaliyetleri Destek Paketi ile bu alanda faaliyet gösteren ilkin KOBİ’ler tutmak için yekpare firmalar desteklenecek.
YATIRIM PROJE FİNANSMANI BINDI PAKETİ: 20 bilyon TL kefalet limitine haiz Yatırım – Proje Finansmanı Destek Paketi ile herhangi bir alanda yatırımlar desteklenerek sürdürülebilir istihsal artırılacak. Envestisman Teşvik Belgesi almış olan firmalara henüz erdemli tutarlarda güven imkanı sağlanacak.
YATIRIM PROJE FİNANSMANI DESTEK PAKETİ: 20 milyar TL kefalet limitine haiz Yatırım – Proje Finansmanı Destek Paketi ile değme alanda yatırımlar desteklenerek istihsal artırılacak. Yatırım Teşvik Belgesi almış olan firmalara elan faziletkâr tutarlarda yüreklilik imkanı sağlanacak.
İMALAT SANAYİİ DESTEK PAKETİ: 15 milyar TL kefalet limitine haiz İmalat Sanayii Bindi Paketi ile imalat sanayiinde çoğalma, istihsal, istihdam ve dış satım artışı sağlanacak. Uran sektöründe düzlük düz yatırımlar desteklenecek.
EYT DESTEK PAKETİ: 25 milyar TL kefalet limitine haiz EYT Bindi Paketi ile işverenlerimizin EYT sürecinde kıdem tazminatı yükü hafifletilecek.
BÖLGESEL ODAKLI KOBİ BINDI PAKETİ: 10 milyar TL kefillik limitine taşıyan Lehçe Odaklı KOBİ Destek Paketi ile imalat uran rüçhan koyulmak için işletmelerin yatırım, istihdam ve ihracat odaklı projelerine destek verilecek.
GİRİŞİMCİ BINDI PAKETİ: 4 milyar TL kefalet limitine haiz Müteşebbis Bindi Paketi ile girişimcilik ekosistemini geliştirerek, tüvana ve tekno girişimcilerimizin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılacak.
KADIN GİRİŞİMCİ DESTEK PAKETİ: 4 milyar TL kefillik limitine taşıyan Karı Girişimci Destek Paketi ile yıpranmamış ayrımsız işyeri yarmak talip evet üstelik bire bir iş fikrine dayalı kendisine zindelik gösteren gerçek kişi/hukuksal gönül işletme sahibi karı girişimciler ve kadın kooperatifleri desteklenecek.
YEŞİL TRANSFORMASYON VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ BINDI PAKETİ: 7 milyar TL kefalet limitine taşıyan Yeşil Tahavvül ve Erke Verimliliği Destek Paketi ile iklim değişikliğinin nöbet açacağı sorunların ülkemiz ekonomisi üzere getirdiği riskleri giderilmiş edecek ve yeşil dönüşümü amaçlayan projeler üzere KOBİ ölçekli firmalar desteklenecek.
TEKNOLOJİ BINDI PAKETİ: 4 milyar TL kefalet limitine taşıyan Teknoloji Bindi Paketi ile uygulayım bilimi alanında yazılım, blockzinciri, sentetik zeka, uslu şehir, giyilebilir teknolojiler, hırs kurtarma merkezleri ve keder bilişim hizmetleri kabil belirli alanlarla ilişkin doğmak amacıyla teknoloji firmaları desteklenecek.
DİJİTAL INKILAP BINDI PAKETİ: 1 milyar TL kefalet limitine haiz Sayısal Transformasyon Destek Paketi ile KOBİ’lerin dijital transformasyon süreçlerini tamamlaması sağlanacak.
EĞİTİM DESTEK PAKETİ: 10 bilyon TL kefalet limitine taşıyan Yetişek Bindi Paketi ile personel giderlerini ödemekte gravite çeken özel okullara finansman desteği sağlanacak.
YENİ EVİM PROGRAMI İNŞAAT DESTEK PAKETİ: 20 milyar TL kefalet limitine haiz Kullanılmamış Evim Programı İnşaat Destek Paketi ile ölçülü dirimsel grubuna hitap eden ev arzının artırılabilmesi için göz üreticilerine akıllıca maliyetli finansman imkanı sağlanacak.
KONUT İNŞAATI DESTEK PAKETİ: 10 bilyon TL kefillik limitine taşıyan Hane İnşaatı Destek Paketi ile inşaat sektöründe sunma/murat uyumsuzluğunu ortadan kaldırılması üzere güdük projesi olan sıradan ve itidalli ölçekli inşaat firmaları desteklenecek.”

Share: