EKK, Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay başkanlığında toplandı

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığındaki Tutum Eş Güdüm Kurulunda (EKK), küresel ekonomide akıbet dönemde ortaya sâdır risklerin değerlendirildiği ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile atılacak adımların ele alındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya Reisicumhur Yardımcısı Oktay’ın yanı sıra Emek ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Bilim Adamı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Eşkâl Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile ilgili alım ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının peşi sıra yapılan kayıtlı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Global ekonomide serencam dönemde ortaya çıkan risklerin değerlendirildiği toplantıda, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ve atılacak adımlar ele alınmıştır. Antrparantez, toplantıda 2023 Yılı Merkezi Dümen Bütçesi sürecine yönelik hazırlıklar gözden geçirilmiştir. Akıbet dönemde toptan boyutta ehemmiyet kazanan enerji ve azık yer güvenliğine müteveccih edimsel gelişmeler dahi görüşülmüş, bu kapsamda ülkemizde önümüzdeki dönemde yapılması planlanan çalışmalar değerlendirilmiştir.

Arz güvenliğinin finansmanı kapsamında, bütçe imkanları çerçevesinde sunulan desteğin yanı sıra ilgilendiren kurum ve kuruluşların alternatif finansman enstrümanlarını de hareketli bir şekilde kullanması kararlaştırılmıştır.”

Kamu tarafından sağlanan tam heveslendirme ve desteklere ilişkin verilerin bir tane tıpkısı sistemde toplanmasına ve bu verilerin hele amme idaresi açısından kalifiye verilere dönüşmesine imkan veren Teşvik ve Destek Bilgi Sistemi’nde gelinen son aşamanın gözden geçirilerek sisteme ilgili sefer haritasının müzakere edildiği rapor edilen açıklamada, toplantıda elan ilk gerçekleştirilen EKK toplantılarında alınan kararların aplikasyon sonuçlarının görüşüldüğü ve bu kapsamda atılması gereken destekleyici adımların üzerinde üstelik durulduğu anlatıldı.

Share: