Bölük fiyatlarında rekor artma: Antalya önce tam

Mayıs ayında ortalama metrekare bölük as fiyatına bakarak evvel 30 el değerlendirildiğinde almanak derece artışı arz faziletli olan iller ise sırasıyla Antalya, İstanbul ve Mersin Ağacı oldu. Antalya’birlikte bölük fiyatları sonuç aynı yılda %210 artım gösterdi, averaj göz metrekare satış fiyatı 13 bin 351 TL, ortalama basamak satış fiyatı 1 milyon 735 bin 500 TL. İstanbul’bile yıllık değer artışı %209, sayı farkı bölük metrekare satış fiyatı 15 bin 775 TL, sayı farkı basamak satış bedeli 1 milyon 892 bin 040 TL. Mersin Ağacı’üstelik yıllık derece artışı %194, averaj basamak metrekare satış bedeli 7 bin 907 TL, averaj göz satış fiyatı 1 milyon 186 bin 050 TL. oldu.

Kiralarda Artış Sürüyor

Satılık konuttaki trende koşut olarak icar bedelleri dahi artım gösteriyor. Uygulayım Bilimi odaklı gayrimenkul valüasyon platformu Endeksa’nın verilerine göre Türkiye genelinde kiralar akıbet 1 yılda %152, akıbet 4 yılda ise %233 çoğalma gösterdi. Türkiye genelinde averaj metrekare icar 46,72 TL, averaj icar 5 bin 139 TL, basamak yatırımının kavrayışsız periyot süresi ise 17 sene oldu. Mayıs ayında kiralar tıpkısı eski aya göre %25 artım gösterdi.

Kira bedeli en yüksek olan iller Muğla, Antalya ve İstanbul

Türkiye genelinde kira bedeli yeryüzü yüksek olan iller sırasıyla Muğla, Antalya ve İstanbul oldu. Endeksa verilerine göre Muğla’bile kiralarda almanak derece artışı %86 seviyesinde, ortalama metrekare kira 138,27 TL, averaj icar ise 15 bin 763 TL, hoşgörüsüz dönüş süresi 18 sene. Antalya’bile kiralar son 1 yılda %334 artma gösterdi. Sayı Farkı metrekare kira 93,56 TL, ortalama icar ise 10 bin 292 TL, vurdumduymaz devir süresi 16 sene.

Yabancılara yapılan göz satışında yer haddinden fazla komutan yapılan devlet olan İstanbul’üstelik ise kiralar son 1 yılda %163 artış gösterdi. Ortalama metrekare icar 74,15 TL, sayı farkı icar 7 bin 786 TL, idraksiz zaman süresi 17 sene.

Yazlık ev piyasasındaki hareketliliğin yansımaları başladı

Verileri değerlendiren Endeksa Müessis Ortağı ve Genel Müdürü Debdebe Ders,”Bakanlığın ev piyasasında düzenleme etme girişimleri sürerken satılık ve kiralıkta çoğalma trendi bitmeme ediyor. Mayıs ayında alelhusus yazlık hane piyasasındaki hareketliliğin yansımalarını görmeye başladık. Sahil şeridindeki illerde kamer bazında artışlar dikkate ayar oranda artıyor. İstanbul hem icar hem da satılık konutta değer artışının en fazla olduğu illerden. İstanbul’daki çoğalma trendine baktığımızda gelecekte bile konut piyasasının gündemin büyük başlıklarından olacağını söyleyebiliriz. Konuttaki artış trendine rağmen car sitelerindeki sahte ilanların kaldırılmasına müteveccih düzenlemenin olumlu aynı gelişme olduğunu ve bölümsel bire bir düşüş yaratabileceğini düşünüyorum. Yeryüzü azından spekülatif kıymet hareketlerine müteveccih bir iki da olsa tıpkı hal kabil.” diye konuştu.

Konutta kira artışı yüzdelik 25’i geçemeyecek

 

Yükselen konut fiyatları üzere öneri!

 

Konutlarda ısı yalıtım cesaret paketinin detayları açıklandı

 

Göz mübayaa gücü yüzdelik 27,4 düştü

 

Share: