İnşaat sektörüne yürek arttı

Türkiye Amade Beton Birliği (THBB), yapım ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki bulunan format ile beklenen gelişmeleri gösteren “Amade Beton Endeksi” 2022 Mayıs Kocaoğlan Raporu’nu açıkladı. Sabık ay uygulamaya konulan bölük destek paketi sonrasında meydan oyuncularının güveni yükselirken bunun daha beklentiye ve faaliyete yansımadığı görüldüb

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) gelişigüzel kamer açıkladığı Amade Beton Endeksi ile Türkiye’birlikte inşaat sektörü ve angajmanlı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyuyor. İnşaat sektörünün arz anne girdilerinden biri olan ve tıpkısı zamanda üretiminden sonra kısa tıpkısı süre içre stoklanmadan inşaatlarda geçer amade betonla ilişkin bu Fihrist, yapım sektörünün tahaccüm hızını ortaya koyan yer yetişkin göstergelerden biri.

THBB, Hazır Beton Endeksi’nin 2022 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Son 3 aydır eşik değerin üstünde düzlük düzlük Neşelilik baştan aşağı taraflı cereyan etmiş ve mayıs ayında eşik değerin altına indi.

Açıklamada şöyle denildi;

“Sınırda hareket eden Yiğitlik Endeksi mayıs ayında yükseliş göstererek eşik değerin üstünde konumlanmıştır. Toparlanma gösteren Ümit Endeksi ise elan matlup düzeyden uzak görünmektedir. Birleşik Beton Endeksi, faaliyetteki daralmanın etkisiyle bağlı üstelik olsa kötü cepheli debi göstermiştir.

Geçen yılın benzeri ayına bakarak mayıs ayında güven dış özge endekslerde bir göçük dikkati çekmektedir. Faaliyet nisan ayındaki yükselişini devam ettirememiş görünmektedir. Özellikle faaliyetteki düşüşe nazaran ümit düzeyindeki gerilemenin henüz erdemli olması dikkat çekicidir. Güzeşte ay uygulamaya konulan göz bindi paketi sonrasında ortalık oyuncularının güveni yükselirken bunun daha beklentiye ve faaliyete yansımadığı görülmektedir.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Müşkül Işık, “TÜİK tarafından son açıklanan Yapı Ruhsatı sayıları 2022 yılında inşaat sektörünün rotasının anlaşılması açısından önemlidir. Yapı sayısı, daire sayısı ve mesaha verilerine bakıldığında çatı ruhsatı sayısının 2022 yılının önceki çeyreğinde, eski yılın tıpkı dönemine kıyasla %20’nin üzerinde azaldığı görülmektedir. Geriye dönük 8 çeyrek yani sonuç 2 yılda, Bina Ruhsatı sayılarında bire bir eksilme görülmemişti.” dedi.

Mayıs ayında açıklayan Ev Finansman Desteği’hangi değinerek sözlerine devam fail Zor Işık “2022 yılının geride bıraktığımız önceki çeyreğindeki veriler, Türkiye’nin pandeminin hesaplı etkilerinin ortadan kalkmaya başladığı 2020 yılının 3. çeyreğine vurdumduymaz döndüğünü göstermektedir. Bu yönüyle mayıs ayında açıklayan Bölük Finansman Desteği’nin hangi büyüklüğünde mehabetli olduğu bir kat elan anlaşılmaktadır. söz konusu paketlerin, daha piyasayı etkileyecek düzeye ulaşmadığı fakat yapım sektörünün 2022 yılındaki rotasının belirleyicisi olacağı tutum edilmektedir.” diyerek konuştu.

Konut fiyatlarında rekor artış: Antalya geçmiş sırada

 

İnşaat malzemeleri ihracatındaki yükseliş sürüyor

 

İnşaat malzemeleri üretimi yüzde 4,7 arttı

 

Share: