Bartın’da “Aile Okulu Projesi” ile 2 bin 187 veliye ulaşıldı

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı (MEB) Maltalık Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğünce başlatılan “Ocak Okulu Projesi” ile Bartın’birlikte 2 bin 187 veli yetişek alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde MEB tarafından başlatılan proje Bartın’de sargı görüyor.

İl genelindeki bilcümle okullarda sertifika eğitimlerini tümleç öğretmenlerce gerçekleştirilen eğitimlerde, velilere eğitici ve kösemenlik edici bilgiler veriliyor.

Eş değerleri, ev içi bildirişim, çevre bilinci, konu bağımlılığını önleme, uygulayım bilimi bağımlılığı, akran zorbalığı, zinde beslenme, arbede türleri, karı tutumları ve stres yönetimi kabil konularda verilen eğitimlerin henüz çok veliye ulaştırılması üzere birlikte çalışmalar bitmeme ediyor.

Vali Nurtaç Aslan da proje kapsamında Hendekyanı Ortaokulu’nda planlı eğitimlere katılarak velilerle ayrımsız araya geldi.

Arslan, AA muhabirine, proje kapsamında memleket genelinde 330 eğitici eğitimini tümleç öğretmenlerle 2 aydan bu yana çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Vali Aslan, “Yılsonuna kadar çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Velilerimizle yaptığımız görüşmelerde da ağır sıklet anlamda faydalandıklarını görüyoruz.” dedi.

Projeyi önemsediklerini vurgulayan Aslan, “Çocuklarımızı, bulunduğumuz çağda hırçın davranışlara sürükleyecek haddinden fazla faktörün olduğuna inanıyoruz. Bu noktada velilerimizi bilinçlendirmenin, onları bu cins davranışlardan ırak tutması anlamında müfit olacağını düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Çocuklarımıza müspet yansımaları olacak”

Okulun psikolojik danışmanın ve beyyine öğretmeni His Yılmaztürk Gök dahi teknoloji bağımlılığı, akran zorbalığı, mıhlı beslenme, patırtı türleri, familya tutumları ve stres yönetimi başlıklarında eğitimleri sürdürdüklerini kaydetti.

Okullarda ailelerle daha planlı benzeri şekilde tıpkısı araya gelip çocukları ait bilcümle konularda eğitimleri sürdürmeyi amaçladıklarını anlatan Gök, “Velilerimizden bile olumlu dönüşler almış bulunuyoruz. Bu bizim için de çokça müjdeli. Bunun kesinlikle çocuklarımıza müspet yansımaları olacaktır.” ifadesini kullandı.

Veli Gülçin Salcıoğlu ise eğitimleri faydalı bulduğunu belirterek çocuğuyla yaşadıkları sorunları yetişek sayesinde daha mahdut çözebildiklerini aktardı.

Share: