Kilis’in kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlandı

Kilis’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 101. sene dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Kilis Valisi Recep Soytürk, Belediye Reisi Mal Ramazan ve AK Tümen Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger ve Ahmet Salih Kayırıcı, şehitlik ziyaretiyle başlayan aktiflik kapsamında temsili adına şehre giren Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği üyelerini Adnan Menderes Bulvarı’nda çiçekle karşıladı.

Protokol üyeleri ve vatandaşlar, mehterler ve süvari bağlantı eşliğinde Cumhuriyet Altını Meydanı’na yürüdü.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yapılan törende, Ilbay Recep Soytürk, Belediye Reisi Mülk Ramazan ve Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği temsilcileri, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Törende mütekellim Kilis Belediye Başkanı Para Ramazan, vatana yönelik hain saldırılara karşı kahramanca savaşım fail atalarının aylar boyunca benzersiz ayrımsız direnişle düşmanı kente sokmayarak tarihte aynı beş altı görülen bire bir gestalt yazdığını söyledi.

Ramazan, 101 sene geçmiş yazılan bu destanın Kilisliler amacıyla gurur ve şenlik kaynağı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“101 yıl evvel Aslan Beylerin, Kartal Beylerin, İslam Beylerin, Dindar Beylerin, Martir Sakıp Beylerin, Çelik Beylerin ve burada ismini sayamadığım birçok adsız kahramanların göstermiş oldukları kahramanlıklar ve fedakarlıklar, zaman bizlerin emek azminde ve kararlılığında sunma şişman nöbet gösterici olmuştur ve olmaya bitmeme etmektedir. Gazi Mustafa Kemal’in, 7. Kalabalık Komutanı olarak 28 Ekim 1918’de ‘İlk kadem bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bire bir elan inan ettim kim bu ulus katiyen ölmeyecektir. Var olun aziz Kilisliler.’ sözü, daha istiklal mücadelesinin başında Kilis’in ve Kilislilerin vatan savunmasında ne kadar kebir benzeri yere ehil olduğunu gözler önüne sermiştir.”

Törende AK Fırka Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger ve Ahmet Salih Kayırıcı de meşveret yaptı.

Konuşmaların peşi sıra öğrenciler şiirler okudu, halk oyunları gösterisi yapıldı, 6. Kolordu Toprak Bando Komutanlığı konser verdi.

Tören, halas haset zımnında düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve argıt töreniyle serencam buldu.

Törene, 1. Sınır Bayram Komutanı ve Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Özhan Özvural, Kilis 7 Boşluk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, İl Itimat Müdürü Ahmet Aldanmaz, İl Jandarma Komutanı Miralay Selami Akşit, kamu gurur ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: