Kilis’te 10 yıl önce 3 kişinin öldürülmesiyle ilişik sanıkların yargılanması sürdü

Kilis’te tahminî 10 yıl önce asıl, oğlu ve gelininin öldürülmesiyle ilgili davada, haklarında sunulan beraat kararları Yargıtay aracılığıyla bozulan gelinin babası, annesi ve 3 kardeşinin yargılanmasına devam edildi.

Kilis Bunaltıcı Ceza Mahkemesinde tanıdık duruşmada, vakfedilmiş sanıklar cet Abdullah A, oğlu Mehmet Fatih A. ve canip avukatları ile Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı düz aldı.

Duruşma savcısı, mütalaasında Ankara Kriminal Polis Laboratuvarınca sıralama edilen raporda, belirtilen örnekler ile maktullere ait beden örnekleri beyninde karşılaştırmanın yaptırıldığını belirtti.

Tutuklu sanıkların tahliyesini isteyen mahkeme savcısı, şunları kaydetti:

“10 Ağustos 2012 günlü Ankara Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarınca sıralama edilen kriminal raporunda belirtilen hatun genotip ile 26 Karı 2022 tarihli Ankara Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarınca tertip edilen kriminal raporunda Emine Düzkaya isimli şahsın DNA örneklerinin ahenkli olduğu, koca genotip ile eksperlik raporunda Mehmet Fatih A’dan alındığı muhtemelen kan örneğinin 26 Ocak 2022 tarihli Ankara Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarınca tertip edilen kriminal raporunda düzenli olduğu, 10 Ağustos 2012 tarihli Ankara Kriminal Polis Laboratuvarınca tanzim edilen kriminal raporun üzerinde yapılan incelemede parafin renkli sigara izmaritinin maktul Emine Düzkaya’nın ikametinde elde edildiği, svap örneğinin sanıklar eliyle mergup 27 BEDDUA 527 plaka dar araç içerisinden elde edildiği dikkate alındığında sanıkların konusunda tehirli suç eylemlerini gerçekleştirdiklerine dayalı delilleri güçlendirmediği, bu haliyle sanıkların atılmış suçu işlediklerine dair her tip şüpheden ırak, yeterli, doyurucu beyyine elde edilemediği anlaşılmakla, sanıkların müsnet suçtan 5271 az CMK’nın 223/2-e maddesi göre değişik beraatlerine ve tutuklu sanıkların tahliyelerine karar verilmesi kamu hesabına dilek ve kaygı olunur.”

Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı avukatı, mütalaayı akseptans etmediklerini, sanıkların cezalandırılmasını arzu etti.

Maktul yakınlarının avukatı de sanıkların en vahim şekilde cezalandırılmaları ve tutuksuz namına yargılanan sanıkların üstelik tutuklanması talebinde bulundu.

Tutuklu maznun Abdullah A. üstüne atılı suçu kabul etmediğini belirterek, tahliyesini istedi.

Mehmet Fatih A. dahi günahsız olduğunu savunarak beraatini temenni etti.

Sanıkların avukatı ise Yargıtay halel ilamında belirtilen hususların mahkemece baştan değerlendirilerek düzeltildiğini, kâin tanıt itibariyle fesih öncesi kararın bilakis aleyhte her delilin bulunmadığını anlatım ederek, müvekkillerinin boşaltma edilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıkların bulunan hallerinin devamına değişmeyen vererek duruşmayı 16 Aralık’a erteledi.

Olay

İstanbul’üstelik kıpırdak Emine Düzkaya, 3 Mart 2012’de Gaziantep’e gelip oğluyla gelinlerinin ailesinin evine her an dernek tarihi ve ayrıksı hazırlıklarla ilişik görüşmüş, ardından evden ayrılan 3 kişiden tıpkısı elan bili alınamayınca yakınları kaybolma başvurusunda bulunmuştu.

Kilis’e mecbur Deliçay köyü yakınlarındaki Afrin Çayı Köprüsü civarında 22 Nisan 2012’de piknik özne vatandaşların fark etmesiyle Emine Düzkaya, oğlu Çağan Özoğlu ve gelini Dinamit Özoğlu’nun toprağa batmış cesetleri bulunmuştu.

Cesetlerin çıkmasının arkası sıra gelinin ailesi, Suriye’ye kaçmış, daha bilahare yurda gelen ve yargılanan sanıklar karşı aklanma kararı verilmişti. Yargıtayın tam araştırma yapılmadığı üzere bozduğu dosyada, Kilis Sakil Ceza Mahkemesince kâm edilen teferruatlı HTS raporunda bazı sanıkların fenomen haset, görüngü durumunda olduklarının belirlenmesi konusunda 2 maznun karşı yakalama kararı çıkarılmıştı.

Share: