Bal ormanlarıyla bitki örtüsü zenginleşen Karacadağ’da bin ton bal hasat edildi

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa sınırında düzlük düzlük Karacadağ bölgesinde, Ekincilik ve Orman Bakanlığınca oluşturulan bal ormanlarıyla zenginleştirilen flora yardımıyla bu yıl bin ton bal elde edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğünce orman köylüsünün gelirinin artırılması çalışmaları kapsamında planlı “Bal Ormanları Eylem Planı” çerçevesinde oluşturulan bal ormanlarının sayısı herhangi bir sabık sene artıyor.

Şanlıurfa Orman Kesim Müdürlüğü bu doğrultuda sıklet alanındaki Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Batman, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’dahi bal ormanı sayısını hayata geçirdiği projelerle 20’den 27’ye yükseltti.

Bal ormanı oluşturulan alanlardan biri dahi meralarıyla küçük ve kocabaş efsanevi yetiştiricileri üzere nazik tıpkısı öneme ehil, mütenevvi nebat örtüsüyle de bal üreticilerinin gözdesi konumunda olan Karacadağ bölgesi.

Bitki örtüsünün daha dahi zenginleştirilmesi ve bu yolla arıcılık faaliyeti yürüten vatandaşların gelirinin artırılması amacıyla bu bölgedeki bal ormanı sayısı de 2’den 4’e çıkarıldı.

Toplam 27 bin dekara genişleyen alana nektar taşıyan tahminî 2,5 milyon bitkinin ekimi ve dikimi yapıldı.

Son sağım yapıldı

Bal ormanı ile florası zenginleşen alana bu yıl getirilen kapçık sayısı 100 bine ulaştı. Kovanlara çiçek tozu haiz milyarlarca arının faydalandığı bölgede sonuç sağım yapıldı. Bölgeden iç ve dış ahzüita amacıyla bin ton bal temin edildi.

Şanlıurfa Orman Nahiye Müdürü Anlaklı Bayıcı, AA muhabirine, Karacadağ bölgesinin otlak alanlarının genişliğiyle küçükbaş hayvancılık, nebat örtüsünün zenginliğiyle birlikte arıcılık faaliyeti açısından muhteşem bir saha olduğunu söyledi.

Bu yıl oluşturulan 2 bal ormanıyla Karacadağ bölgesindeki bal ormanı sayısını 4’e çıkardıklarını ifade fail Bayıcı, ormanlara dikilen ve ekilen fidanların çoğunun bal özü taşıdığını vurguladı.

Bayıcı, “Mahlep, hele badem ve akasya türü fidanlar. Bal otu tohumlarını birlikte araziye tepeden inme ve ekme yoluyla arıcılarımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.” dedi.

Bu yıl tahminî 100 bin kovanının bölgeye yerleştirildiğini dile getiren Bayıcı, bölgeden faydalanacak kapçık sayısını önce etapta 200 bine yükseltmek amacıyla icraat yaptıklarını belirtti.

Bayıcı, bu nedenle bal ormanları sahasında düz alan yolların tamamında iş yapıldığını, platformlar oluşturulduğunu anlatım etti.

“Bu balı markalaştırmak zorundayız”

“Bu düzlük değişik otsu nebatat ve bizim üstelik diktiğimiz ve ektiğimiz bitkilerle çokça daha varlıklı aynı floraya cemaat oldu. Nedeniyle burada üretilen bal kalitesiyle Türkiye’üstelik sunu gani ballarla yarışacak kapasiteye sahip. Bu balı markalaştırmak ve Türkiye’ye takdim etmek zorundayız.” diyen Bayıcı, Karacadağ balının bu bölge üzere çokça muhteşem olduğunu söyledi.

Kurum adına üzerlerine sakıt görevi adına getirmeye çalıştıklarını dile getiren Bayıcı, bal hasadı eden üreticilere artımlı bire bir mevsim geçirmelerini temenni ederek, hedeflerinin elan nitelikli hizmetle arıcıların henüz bahtiyar bir şekilde bu alandan ayrılmasını tedarik etmek olduğunu kaydetti.

“Karacadağ balının namı temas yerde”

Şanlıurfa Sili Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kenan Kaya bile Karacadağ bölgesinin varlıklı bitki örtüsü yardımıyla hem bölgedeki hem de Türkiye’nin değişik yerlerindeki arıcılar aracılığıyla tercih edildiğini belirtti.

Türk Besin Kodeksi Bal Tebliğine bakarak balda prolin miktarının yeryüzü az 300 miligram/kilo olması gerektiğine işaret eden Kayaç, “Karacadağ balının namı temas yerde. Karacadağ balının prolin değeri 900 miligram. Bu ayar yağış ve yağışsızlık durumuna bakarak bin 100’e büyüklüğünde çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kayaç, “Bu sene yerleşen 100 bin kovandan yaklaşık bin ton bal hasat ettik. Bu balı hazırlayıp iç ve aut piyasaya göndereceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Bal verimi memnun edici”

Mardin’in Mazıdağı ilçesinden mevrut müstahsil İnce Süer, baba mesleği arıcılığı 24 yıldır sürdürdüğünü, 15 Haziran’dan bu yana ailesiyle bölgede olduğunu söyledi.

Zorlu sürecin arkası sıra akıbet sağımı tamamladıklarını dile getiren Süer, bölgenin arıcılar amacıyla haddinden fazla bol olduğunu, birinci sınıf bal elde ettiklerini anlattı.

Süer, şöyle dedi:

“Burada zaman inat etmek üzere, serencam sağımı yapıyoruz. Bal veriminde kıvançlı edici tıpkı durumla karşılaştık. Bölgeye 15 Haziran’bile geliyor, 15 Temmuz’a kadar kalıyoruz. Bu sene bölgenin bitki örtüsü ensesi kalın olduğundan kalış süresini uzattık.”

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinin kırsal Karınca Mahalle Muhtarı Sinan Satmaz ise arıcılığın bölgenin tanıtımı ve kalkınmasına kâr sağladığını belirtti.Share: