Yurtlardaki ücretsiz konaklamadan yararlanan yüzlerce taze Konya’yı ziyaret etti

Itimat Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanan yüzlerce canlı, yaz tatilinin aynı bölümünü kılmak için Konya’yı tercih etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Haziran’dahi yaptığı açıklamanın arkası sıra, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının yaz tatilini yolculuk ederek gitmek talip gençlere 81 ilde seçilen KYK yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı sunması üzerine 15 Temmuz’dan bu yana 1750 tüvana Konya’ya geldi.

Kendileri amacıyla özel olarak hazırlanan Fahrünnisa Bayan Öğrenci Yurdu’na gelen ve burada işyar personel marifetiyle karşılanan çoluk çocuk, birbirleriyle tanıştı, odalarına yerleşti.

Konaklama imkanından faydalanan gençlerden Şehriyâr Tamer, AA muhabirine, Niğde’den geldiğini, ayrımsız sonraki durağının İstanbul olacağını söyledi.

Konya ile Japonya’nın Kyoto şehri arasındaki kardeşliği simgeleyen Selçuklu ilçesindeki Japon Kyoto Parkı’nı ziyaret ettiğini ve çokça beğendiğini nâkil Tamer, “Konaklama süresinin 5 güne çıkması iyi oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bu imkanı sağladığı üzere haddinden fazla teşekkür ediyorum. Böyle pir aktivitelerden periferi teşekkürname ediyorum.” dedi.

“Uygulama haddinden fazla evire çevire, çokça memnunuz”

Şanlıurfa’dan mevrut İlyas Çımbar de makul illerdeki üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) sınavlarına girdiklerini, bu sırada Bakanlığın sağladığı imkanla kentleri bile gezme fırsatı bulduklarını belirtti.

Bu uygulamayla ati yıl bundan sonra kent gezmek istediklerini anlatan Sürgün, şunları söyledi:

“Umarım tahaffuz süresi daha de yükselir. Aplikasyon haddinden fazla domuzuna, haddinden fazla memnunuz. Uygulamanın maddesel adına bütçemize nazik katkısı oldu. Şanlıurfa’dan Karaman’a geçtik, orada BESYO mülakatlarına girdik. Sonradan sınavlar üzere Konya’ya geldik, gelmişken aynı da turistik gayeli gezmek istedik. Mardin, Kayseri, İzmir’e dahi gideceğiz. Uygulamanın bize bildirme güzel etkisi gittiğimiz şehirlerde erinç geziyoruz.”

Muhammet Doğan Selver de uygulamanın kendilerine ekonomik açıdan nazik katkı sağladığını, 3 çağ olan tahaffuz süresinin 5 güne çıkarılmasının mutluluk donör olduğunu tabir etti.

Bu uygulamanın bitmeme etmesini istediklerini dile getiren Selver, “Tahaffuz süresi uzun olsa daha çok gezmiş oluruz. Şehirlerimizi başvurmak istiyoruz.” diye konuştu.Share: