Türksoy Ressamlar Safranbolu Buluşması Başladı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) marifetiyle geleneksel ayla getirilen ve bu yıl 22’ncisi planlı Ressamlar Buluşması Safranbolu, Safranbolu Belediyesi’nin içtimai tesisinde planlı matbuat toplantısı ile başladı.

Türkiye ve 10 Türki cumhuriyetten 23 ressamın katılacağı ve Safranbolu’nun güzelliklerini tuvallerine yansıtacakları aktiflik, 16-28 Ağustos arasında yapılacak.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Türk dünyasında kurulan geçmiş iş birliği teşkilatı olan TÜRKSOY’un soydaşlarımızı tıpkısı araya getiren bu projesine yardım arz etmek bizleri çokça mutlu etti” dedi. Köse, etkinliğe ilgili şu bilgileri verdi:

“Aramızda Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gagavuz Yeri, Tataristan, Vadi-Meydan, Çuvaşistan, Kuzey Makedonya ve Kosova Türk’ü 21 ünlü ressam bulunmakta. Onlar, 16-28 Ağustos günlerinde Tarihi Çarşı’de çizecekleri resimlere Safranbolu’muzun güzellikleri ve tarihini yansıtacaklar.

Aslında bu, TÜRKSOY’un kentimizdeki evvel faaliyeti değil. Safranbolu Belediyesi, TÜRKSOY ilişkilerini hatırlayacak olursak; teşkilatın 12. Fotoğrafçılar Buluşması’nda üstelik 27 şahsiyet aynı grup 5-11 Ilk Teşrin 2015 tarihleri beyninde Safranbolu’üstelik benzeri araya gelerek Çarşı SAKEM’de işporta gerçekleştirmişti. Türk Dünyası Fotoğrafçılarının Gözüyle Safranbolu sergisinin tam fotoğrafları Safranbolu Belediyesi’ne bırakılmış, tıpkısı senenin Uluslararası Kızıl Zafran Belgesel Film Festivali’nde TÜRKSOY hususi ödülü verilmişti.

2016’dahi TÜRKSOY 1. Besteciler Buluşması gerçekleştirildi. TÜRKSOY El Oyunları Ekibi, 2017’de düzenlenen 18. Uluslararası Kızıl Safran Belgesel Film Festivali’nde eylem gerçekleştirdi. Gine TÜRKSOY Karma Fotoğraf Sergisi açıldı.

“İLİŞKİLERİMİZİ SIKI TUTUYORUZ”

TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nın 21’inci ise 2019 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş’ta gerçekleştirildi. Oş ile benzeri sene Kardeş Kent Antlaşması imzalandı. Yani soydaşlarımızla ilişkilerimizi varyemez tutuyoruz. Bu, bizim amacıyla çok cesim ve düşündürücü. Ego, ressamlarımıza afiyetle yapacakları 10 günlük mücahede boyunca sükse ve kolaylıklar diliyorum. Çizimlerin sonucunda TÜRKSOY Suret Sergisi açılacak.

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Sayın Odalık RAEV’in katılımlarıyla 27 Ağustos Cumartesi günü saat 18: 00’de Hıdırlık Azimet Tepesi’nde yapacağımız açılışa mecmu Safranboluları bekliyoruz. Sergi, buradaki açılıştan sonraları 29 Ağustos-5 Eylül günlerinde Leyla Dizdar Hars Merkezi’mizde bitmeme edecek.”

Azerbaycan Büyüklük Temsilcisi Elçin Gafarlı ise yaptığı konuşmada, “Öncelikle Sayın Şehremaneti Başkanımız Elif Köse Hanımefendi’ye bizleri ağırladığı ve bu iyice kentte mihman ettiği amacıyla teşekkürname ediyoruz. Zer ressamlarımız, UNESCO Miras Kenti Safranbolu’nun güzelliklerini resmederek insanlarımıza sunacaklar. Adamakıllı tıpkı etkinlik bizleri bekliyor. Bire Bir el henüz tamlık sanatçılarımız hesabına sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Share: