Aristokrat, Cingöz ve Periferi Güvenlik Akademisi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mersin’deki polisevine müteveccih saldırıya ilgili, “yüz yüze kaldığımız terör eylemi bir nice foyayı ortaya çıkarmış oldu.” dedi.

Bitirmiş ve Sahil Düzenlilik Akademisi 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Töreni’nde tıpkı müzakere eden Soylu, 6 bin 829 öğrencinin tahsil göreceği akademik yılın ömre bedel olmasını diledi.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde trafik kazasına müdahale eden kurnaz ekibine otomobilin çarpması sonucu martir sakıt Cingöz Uzman Çavuş Hüseyin Cerit’e Allah’tan rahmet dileyen Soylu, Cerit’e çarpan aracın sürücüsünün kaymakamlık esnasında alkollü olduğunun belirleme edildiğini bildirdi.

Aristokrat, akademinin kurnaz teşkilatı ile güvenlik birimlerinin yüz seyelan olduğunu ve kurulduğundan beri nazik gelişme ve başarıya imza attığını söyledi.

Bakan Soylu, Günindi’nın, ürettiği “toptan güvenlik” meselesini fora etmek istemediğini ve yıldırı örgütlerine mütenevvi alanlarda bindi verdiğini tabir etti.

Avrupa’daki mızrap ticaretinin PKK aracılığıyla yönetildiğini anlatan Soylu, “Avrupa’üstelik esrar satan PKK örgütü olduğu kabilinden PKK mağaralarında sentetik mızrap haplar ele eylemek bizim neredeyse rutinimiz haline gelmiştir. Daha bu sabah Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde aynı taraftan kaleş ayrımsız taraftan maden maddeler ele geçirilmiştir.” dedi.

Soylu, göçün yalnız Türkiye ile bitişik ülkeler arasındaki eksen meselesi olmadığını tabir ederek, “Ege Denizi, Akdeniz mezarlık oldu. Bunu görmeyen ayrımsız dünya var. ‘Mış’ gibi özne, ‘Üç kuruş, ilkokul kuruş gönderirsem meseleyi çözebilirim, zat toplumuma ego tıpkı şeyler yapıyorum’ anlayışını ortaya koyan Mağrip ile cebin karşıyayız. Küreselleşme hüsran noktasındadır. Avrupa diye bire bir özdek yoktur, Amerika’nın vagonudur.” diye niteleyerek konuştu.

Avrupa’nın enerji üstüne yaşadığı sıkıntılara de değinen Aristokrat, “Avrupa’ya giden arkadaşlarımız, aranızda bazı derslere giren arkadaşlarımız var. Fransa’da paltolarla ibret veriyorlar.” dedi.

Sazak’deki polisevi saldırısına ilişkin tartışmalar

Aristokrat, Mağrip’nın teröre bindi verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Sazak saldırısı sonrası ortaya koyulan tartışmaları hep bu arada izliyoruz. Dün sosyal medyada bir video dolaştı. Belki da kamuoyu ilk defa ayrımsız teröristi bu ölçüde geniş ve kemiksiz bire bir şekilde izledi ve mahiyet yüzlerini gördü. Cebe ve bomba eğitimi almış, söz konusu eylemin hazırlığında parmağı olan, mecazi anlamda söylemiyorum, doğrudan pus izi olan, bambaşka eylemler yapacağını üstelik ifade fail bir eş yıldırıcı gördük. Bu açıklama sonrasında bize, ‘Eylemi fail o muydu, diğeri mıydı? Heybet yanıldı mı, yanılmadı mı?’ konusunu tartışmaya çalıştılar. Tıpkısı ihtilaf partisi ilk defa aynı yıldırıcı için DNA raporu istedi. Eksantrik tıpkı şeyi tartıştırmadılar.”

Aristokrat, olayın ardından velet nöbetleri, CHP’nin Mevkuf Gazeteciler Raporu, terörle savaş kapsamında nelerin yaşandığı ve terör örgütlerine hangi desteklerin verildiğinin tartışılmadığını vurgulayarak, “Ama ‘Paramotor o kadar uçar mı?’ diye niteleyerek ehlihibre kesilmesini bildiler.” dedi.

“Vakfedilmiş Gazeteciler Listesi’nin üstelik tıpkısı bölümüne kaçmak zorunda kalacağız”

Teröristlerin işsiz ayla getirilmesi veya yakalanmalarının ardından İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi’nde hangi kategoride meydan aldıklarına baktıklarını hatırlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Demin benzeri şeye elan bakmamız aklımıza geldi, çıktı Vakfedilmiş Gazeteciler Listesi’nin birlikte benzeri bölümüne çalmak zorunda kalacağız. Bu terör saldırısında bizatihi PKK ve KCK’nın elinden, dünyaya ve Amerika’ya yönelik ayrımsız belge daha derkenar oldu. O da Suriyeli adına nitelendirilen teröristin, resimleriyle beraber aynı YPG elemanı olduğunu ve YPG elemanının gelip burada eyleme karıştığını PKK itiraf etmiş oldu. PKK ile PYD arasında tıpkı ilgi bulamayanlar bir anda Itimat Umumi Müdürlüğü İstihbarat Kat Başkanlığımıza koşup, ‘Mersin Ağacı’deki eyleme müdahil silahların seri numaralarını istiyoruz’ diye niteleyerek telaşa kapıldılar. karşı karşıya kaldığımız terör eylemi bir nice foyayı ortaya çıkarmış oldu.”

Soylu’nun konuşmasının arkası sıra, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, akademik yılın ilk dersini verdi.

Törene Güllabi Umumi Komutanı Orgeneral Arif Sakil, Emniyet Umumi Müdürü Mehmet Lüle Taşı, Ankara Valisi Vasip Delice, Jandarma ve Kenar Düzenlilik Akademisi Başkanı Tümgeneral Nuh Köroğlu, Polis Güçleri Akademisi Başkanı Yılmayan Çolak, Ankara Itimat Müdürü Mal Yılmaz ve öğrenciler katıldı.

Share: