ABD’den Çin açıklaması: Kendilerini esaslı arabulucu yerine gösteriyor ama değiller

ÇAKER Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, geri düzenlediği basın toplantısında Çin’in Rusya- Ukrayna savaşında kendisini ‘doğruca tıpkısı arabulucu’ namına gösterdiğini, ancak Rusya’ya diplomatik desteğinin sürdüğünü belirtti. Çin’in şu ana büyüklüğünde Rusya’ya zırh yardımı yapmadığını belirten Price, “Amma bunu yapmayı düşünüyorlar” ifadelerini kullandı.

KÖLE Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, düzenlediği matbuat toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Price, Çin’in dünyaya Rusya-Ukrayna savaşında bire bir hâlet almadığını göstermeye çalıştığını ancak Rusya’ya müteveccih diplomatik, politik ve konuşu bindi verdiğini belirtti.

“SİLAH TEDARİK ETMEDİLER, AMA DÜŞÜNÜYORLAR””Çin, dünyaya tıpkı manzara almadığını söylüyor ve kendisini essah aynı arabulucu yerine göstermeye çalışıyor” diyen Price, “Amma Velakin sanki ve eylemde, Çin sevap tıpkısı arabulucu olmaktan eksantrik her özdek olmuştur. Çin’in henüz tedarik etmediği, ancak etmeyi düşündüğüne inandığımız silahlar sorununu tıpkısı kenara bırakırsak, Çin, Rusya’ya halihazırda majör müzaheret sağlamıştır. Rusya’nın alçak propagandasını, ağır yalanlarını ve acun sahnesinde dezenformasyonunu tekrarlayarak Rusya’ya diplomatik, siyasal, ekonomik ve retorik destek sağladı” ifadelerini kullandı.”NEYMIŞ BARIŞ PLANI”Price, Çin’in geçtiğimiz günlerde Ukrayna-Rusya savaşına dayalı sunduğu hazar planının ‘sözde’ olduğunu belirterek, “Çin, geçtiğimiz günlerde neymiş tıpkısı barış planı yayınladı. Bu barış planındaki önce mebde, yekpare ülkelerin egemenliğine çekinmek gösterilmesi çağrısında bulunmaktı. Çin bu önceki ilkeye bağlı kalsaydı, zahir BM Sözleşmesi’nin yanı sıra meydan alırdı. Bariz arsıulusal hukukun tarafında düz alırdı. Rusya’nın yer fetih savaşında, Rusya’nın Ukrayna’daki arazi gasp girişiminde Rusya’ya cebin duran, Ukrayna’nın beraberinde duran herkesin yanı sıra vadi alırdı” dedi.ÇİN: KİMİN ATEŞE KÖRÜKLE GİTTİĞİ GÖRÜLÜYOR

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, geçmiş yaptığı açıklamada ESIR’nin Ukrayna-Rusya savaşı kapsamındaki eylemlerinin arsıulusal hukukta yeri olmadığını belirtmişti. Ning, “Çin, Ukrayna üstüne tarafsız ve adil bir vakfe sergiliyor ve canlı yerine hazar görüşmelerini ilerletmeye, siyasal aynı çözümü desteklemeye kararlı. Amerika Mürekkep Devletleri, taraflardan birine silah çevirme çabalarını yoğunlaştırarak bitmek bilmeyen çatışmaya hastalık oluyor ve hazar için sonuca varamıyor. Çin’in Rusya’ya zırh tedariki üzerine sıkça kusurlu bilgiler yayarak Çin’e yaptırım uygulama fırsatını değerlendiriyor. Bu kategorik bire bir merhametsizlik ve tekme standarttır kim bu çokça ikiyüzlüdür. Ukrayna krizinin tırmanışının bir numara yıl dönümünde Çin’in Ukrayna krizine siyasal çözüm için fikir bildirgesi yayınladığını, KÖLE’nin ise Çin ve farklı ülkelerden şirketlere yaptırımlar uyguladığını ifşa etmek isterim. Kimin barışı ve durumu razı etmek için müzakereleri motivasyon ettiği, kimin ateşe körükle gittiği görülüyor” demişti.

Share: