İstenmeyen müstehcen görsel ve görüntülerin internetten silinmesini sağlayıcı platform

KÖLE Ulusal Kayıp ve Sömürülen Füru Merkezi (NCMEC), geçmiş gençlerin ve çocukların eşeysel muhtevalı görüntülerini ve fotoğraflarını internetten kaldırmalarına apotr olacak kullanılmamış ayrımsız platformu duyurdu. ‘Onu Kaldırın’ (Take It Down) ünlü platformla 18 gözyaşı altındaki gençlerin ve çocukların, müstehcen kaynak ve videolarını internetten kaldırabileceği belirtildi. Platformun amacının cinsel içeriklerin sömürülmemesinin birlikte gençlerin ve çocukların gözdağı yahut şantaja uğramamasını çıkarmak olduğu vurgulandı.

Facebook ve Instagram’ın bina şirketi Meta yoluyla akçalanmış edilen platform sayesinde 18 gözyaşı altındakiler, internetten kaldırılmasını istedikleri görsel yahut görüntünün ‘aslını göndermeden veya yüklemeden’ Take Kapik Down ünlü platformdaki formu doldurarak ihbariye yapmasının tam olacağı vurgulandı.

ÖZGÜN HASH DEĞERİ YETERLİPlatformdaki ilişkin gestalt, görsel yahut görüntünün ‘dijital parmak izini’ (özgün hash değeri) elde etmek için cihazdaki görselin veya videonun seçilmesinin yeterli olduğu, platformun ürettiği bu ibdai hash değerinin Take It Down platformuyla çalışmayı akseptans eden platformlarla yahut web siteleriyle paylaşıldığı ifade edildi. Bildirimi yapılan görselin veya videonun bu yerlerden kaldırıldığı üste bildirim, görsel yahut videoteyp internete yüklenmeden yapılmışsa yüklenmesinin önlendiği vurgulandı.           NCMEC dün platformun tanıtımıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çığır açan Take It Down platformu şu anda kullanılabilir durumda ve dünyanın dört bir yanından kullanıcıların 18 yaşından bayağı aynı çocuğu gösteren çevrimiçi belirtik, kısmen meydanda yahut tensel içerikli ışık ve videoların kaldırılmasına apotr olabilecek ihbariye yapmalarına olanak tanıyor” ifadeleri saha aldı.TEHDİT VEYA ŞANTAJI ÖNLEME AMACINI BILE TAŞIYORTake Kapik Down platformuyla anlaşmalı platformların ise Facebook, Instagram, MG Freesites (Pornhub, Mindgeek), OnlyFans ve Yubo olduğu belirtildi. Katılımcı platformlarla ilgilendiren “Take It Down, katılmayı kabul fail herkese boş yahut şifrelenmemiş çevrimiçi platformlarda çalışacaktır” denildi. Platformun amacının 18 yaş altındakilerin cinsî açıdan sömürülmelerinin yanında onların bu ele geçirilen görsel veya videolarla yıldırma edilmelerini veya şantaja maruz kalmalarını engelletmek olduğun altı çizildi.

Share: