İnce’den Kılıçdaroğlu’na baş örtüsü eleştirisi

Yurt Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce Bartın ziyaretinde yaptığı matbuat açıklamasında CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nu gerçeklik mesail adına başörtüsü üzere çözgün sorunları gündeme getirmekle eleştirirken, “Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun, Kılıçdaroğlu üstelik Erdoğan’ın destekçisidir” dedi.

Memleket Partisi Umumi Başkanı Aşure Ayı İnce benzeri seri ziyarette mevcut olmak amacıyla Bartın’a geldi. İl Başkanı Mustafa Polat, Dalan İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve haddinden fazla sayıda partili tarafından karşılanan Umumi Başkan İnce şehir merkezinde esnaflarla ve vatandaşlarla aynı araya gelerek kardeş kardeş etti.

Parti binasında basın mensuplarına açıklamalarda mevcut İnce, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nu töz gündemler namına başörtüsü gibi çözgün sorunları gündeme getirmekle eleştirdi.

Türkiye’nin tepeden tırnağa problemler içerisinde olduğunu tabir ederek, “Isınmaktan geçinmeye, global ölçekli benzeri savaşa, azılı aynı acı içerisindeyken ve 20 almanak tıpkı erk varken, dolar 19 liraya yaklaşıyor. Dingildek, apışık ve beceremeyen bir iktidar var. Tam bunları konuşacağız, bir anda ana uymazlık partisi umumi başkanı çıkıyor, ‘başörtüsü için diyor, kanun çıkaralım diyor’. Neymiş, seçime yakın Erdoğan bunu gündeme getirecekmiş, bak kaybedersem yeniden başörtüsünü çıkartılar size’ diyecekmiş. Onun elinden bu silahı almış. Olur sonradan ne oldu? Erdoğan bile düzlük okudu. Hadi gel bunu kanun yetmez, anayasayla yapalım’ evet sen bunu anlayış edemiyor musun? Bak takiben hangi getirecek; laikliği çıkaralım diyecek. Devrim kanunlarını çıkaralım diyecek. Bunları bile akseptans edersen türban yapmak mecburi olsun diyecek. Bu kat bunu getirecek. Beyninde böyle aynı ülkü namevcut, dağılmış. Geçmişte sıkıntılar yaşanmış anladık amma bugün dağılmış bu sav. Sosyete bunu kabul etmiş. Takan, takmayan birbirini kabul etmiş daha çok. Kimsenin zorladığı bulunmayan. Yani doları, mazotu, raftaki domatesi, süt içemeyen çocukları, kahvaltı yapmadan okula revan üniversite öğrencileri, sıkıntılı bulamayan öğrencileri konuşacağın yerde bir anda başörtüsü. Cemiyet ne yazık ki, hamur sorunları unuttu” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu Erdoğan’a bindi vermekle bile eleştiren İnce, “Tıpkısı kısmınızın bana haddinden fazla kızacağını biliyorum amma bunu söylemeye mecburum. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun destekçisidir, Kılıçdaroğlu birlikte Erdoğan’ın destekçisidir. Kılıçdaroğlu, partide sıkıştığı antlaşma evet ayrımsız özet gönderirler, evet önüne mermi koyarlar, ya pres atarlar, tıpkı öz evet. Acilen öğür tabanı ayağa kalkar, ‘Umumi başkanımıza dokundurtmayız’, sanki hapse atacaklar üzere. Kıs kıs gülerler diğer taraftan. Orada ağrımak amacıyla uğraşır. Kılıçdaroğlu bile Erdoğan’ı orada tutmak üzere uğraşıyor. Koca bitmiş zaten, okeye dönüyor görmüyor musun? Tamam kayırıcı. Dolar 20 liraya, mazot 30 liraya yaklaşmış, kavim geçinemiyor, ensiz yok. Bunları konuşacağın yerde genişlik gani bildiği alana türban konusuna, başörtüsü konusuna dalıyorsun. Yahu ekonomiyi, tencereyi, mutfağı konuşsana. Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürüyorsun. Bak demincek başımıza neler gelecek gör. Laiklik ilkesini çıkaralım’ diyecek, ne diyeceksin kanunuesasi değişikliğinde. Bu muvazaalı döğüşten bıktım ego. Bu bir muvazaalı döğüştür, bu bir ittifaktır. Hamidiye- Dersim ittifakıdır bu. Cumhuriyetin kurucu değerleriyle kolpo geçmektir, onların altını oymaktır, laikliği namevcut etmektir bu. Hamidiye-Dersim ittifakını anladınız siz. İkisi üstelik dedesinden karmakarış duydukları bilgilerle Atatürk’e, Cumhuriyet’e kafalarının üst tarafında tıpkısı garaz var. Bize hakeza bir itilaf gerekmez. Bize, Ay Taze gibi Dersim değil, Tunceli diyen, Atatürk’e gidip Fatiha okuyan muhafazakarların ittifakı lazım.” ifadelerinde bulundu.

Kent merkezinde esnaf ziyaretlerinde üstelik kâin İnce ile namına CHP’li olduğunu belirten yurttaş ortada birlikte ilginç bire bir diyalog yaşadı.

İnce, namına CHP’li olduğunu söyleyen vatandaşa karşı, “Buradan kessen CHP akaret diyorsun de buradan kessen Tayyip akaret diyenlere niçin kızıyorsun sonra. Evet, onlara kızma o devir. Ben üstelik diyorum kim 42 yıl bakım ettim. Benim CHP ile tıpkısı sorunum bulunmayan. CHP’lilerle sizlerle, siz benim dostumsunuz ama tepedekilerle sorunum var. Tepedekilerle sorunum var. Tabandakilerle tıpkı sorunum namevcut.” Şeklinde yanıt verdi. – BARTIN

Share: