TikTok, Kanada devletine ilgilendiren hareketli cihazlarda yasaklandı

Kanada hükümeti, bir Çin firmasının pop sosyal medya uygulaması olan TikTok’u düzenlilik açığı riski yarattığı için zaman itibariyle devlete ilgilendiren faal cihazlarda yasakladığını duyurdu.

Kanada Hazine Oturmuş Başkanı Mona Fortier, cemaziyelevvel TikTok uygulamasının izzet aracılığıyla sunulan ateş parçası cihazlarda kullanımının yasaklandığını duyurarak “28 Şubat 2023 tarihinden itibaren konuşmak için TikTok uygulaması büyüklük marifetiyle sunulan mobil cihazlardan kaldırılacaktır. Bu cihazların kullanıcılarının gelecekte uygulamayı indirmeleri de engellenecektir. TikTok’un incelenmesinin peşi sıra Kanada Bilişim Oturmuş Başkanı (CIO), gizlilik ve asayiş açısından kabul edilemez düzeyde risk oluşturduğuna karar vermiştir” açıklamasını yaptı.

Fortier açıklamasında “Benzeri cümbüşlü cihazda, TikTok’un bili cem yöntemleri telefonun içeriğine yüce ölçüde erişim sağlar. Bu uygulamayı kullanmanın riskleri berrak olsa üstelik bu noktada hükümet bilgilerinin tehlikeye atıldığına dair bir kanıtımız namevcut” ifadelerini kullandı.Halkın kişi hususi duraksız cihazlarında uygulamayı kullanmalarının kişisel ayrımsız seçme olduğu ancak seçim yapmadan önceki Kanadalıların riski anlamaları kaynak edildi. ABD ve Avrupa Birliği ise Çin merkezli ortaklık ByteDance’in sahip olduğu TikTok’u devlete ilgili mobil cihazlarda kullanımını yasaklamıştı.

Share: