11. Cumhur Reisi Gül: “Devletimizin hep organları el birliği ile büyük tıpkı mesai içerisinde”

11. Cumhurbaşkanı Gül: “Devletimizin bütün organları el birliği ile iri aynı düzentileme içerisinde”

MALATYA – 11. Reisicumhur Abdullah Gül, “Devletimizin hep organları el birliği ile şişman aynı faaliyet içerisinde. Ilbay, mülkü yönetim amirleri, belediye başkanları, tümce elinden mevrut değme şeyi yapıyor” dedi.

Malatya programı çerçevesinde AFAD Koordinasyon Merkezi’ni konuşma eden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Vali Hulusi Atmaca ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’dan bilgelik aldı. Elan sonraları kent merkezinde yıkılan binaların enkazında inceleme fail Gül, Malatya Büyükşehir Belediyesi binası arkasında kurulan çadır kenti ülfet ederek, depremzedelerle bire bir araya geldi. Soykan Parkı’nda açıklamalarda bulunan Abdullah Gül, depremin nazik felaket olduğunu belirterek, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan yağmur diledi. Devletin hep organlarıyla balaban emek içerisinde olduğunu belirten Gül, “Devletin, kamunun gücü büyük tabiatıyla. Hem kırıcı, hem sorumluluğu var. Zımnında elinden mevrut değme şeyi yapacak, koşturacak. Devleti ve kamuoyu üstelik boydak tutmak gerekir böyle şişman afetlerde. O antlaşma sivil sosyete örgütlerine çokça gelişim düşüyor. Sivil topluluk elan esnek olabiliyor, daha çabuk yetişebiliyor. Daha basit yerlere serian koşabiliyor. Nedeniyle onları dahi hep yemlemek, heveslendirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Depremlerden ibret alınması gerektiğini tamlayan Gül, “Deprem bölgesindeyiz. O ant bunun bilinci içerisinde, kanuni zorunluluk haline gelişigüzel şeyi adına getirmemiz lazım. Hangi kadar bilinçlendirsek, kanuni zorunluluk haline haberdar etmek gerekiyor. Onun için herkese, devlete, millete, sivil topluma, ticaret hayatına, hepimize büyük görevler düşüyor. Bundan bu ızdırap dersi çıkartıp, bundan ahir felaketlerde bu acılar bilcümle çekilmez. Aynı öğün daha herkese önceki olsun diyorum” diye konuştu.

(HY-AOA-CC-Y)

Share: