Çin Heybet Başkanı Xi ile Belarus Büyüklük Başkanı Lukaşenko bire bir araya geldi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’e resmi ziyarette bulunan Belarus Ululuk Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile başkent Pekin’dahi benzeri araya geldi.

Çin’e resmi ziyarette mevcut Belarus Fehamet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Çin Şevket Başkanı Xi Jinping ile görüştü. Payitaht Pekin’deki Balaban Umum Salonu’nda gerçekleşen görüşmede Xi, iki liderin güzeşte yılın eylül ayında Özbekistan’ın Semerkand kentinde yapılan görüşmede Çin-Belarus ilişkilerinin “seçme koşulda şümullü önemli ortaklık” seviyesine yükseltildiğini kolektif duyurduklarını hatırlattı. Xi, “Çin’in faziletli kalifiye kalkınma ve modernizasyon süreci Belarus dahil kalkmak amacıyla dünyanın seçkin noktasından ülkelere eskimemiş fırsatlar getirecek. Çin, Belarus ile alay malay dingildeklik ve belirsizlikle komple arsıulusal durumla savaşım etmeye, ikili ilişkilerin mıhlı ve dengeli gelişmesini ilerletmeye hazır” dedi.

Çin ve Belarus ortada “sarsılmaz tıpkı ülfet” bulunduğuna dikkat calip Xi, Belarus yönetiminin Pekin’in Tayvan, Sincan, Hong Kong ve koca hakları ile kadar konulardaki tutumuna verdiği desteği övgüyle karşıladıklarını ifade etti. Xi, Çin ile Belarus’un ana çıkarlarını esirgeme, aut güçlerin bağırsak işlerine müdahalelerine karşı ayazlık, egemenliklerini ve siyasi güvenliklerini koruma konularında birbirlerine bindi vermeleri gerektiğinin altını çizdi. İki ülkenin konuşu ve ticari işbirliğini üstelik geliştirmesinin önemine aksan yapan Xi, Belarus’un Çin’in ortaya koyduğu global kalkınma inisiyatifine ve küresel asayiş inisiyatifine verdiği desteği üstelik övdü.

Lukaşenko’dan Çinli işletmelere envestisman çağrısı

Lukaşenko, görüşmede esas çıkarlarını savunması hususunda Çin’i sıkı şekilde desteklediklerini vurguladı. Xi ile yaptığı görüşmenin “standart dışı yıpranmamış yaklaşımlara ve sorumlu politik kararlara” ihtiyaç duyulduğu ayrımsız dönemde gerçekleştiğini belirten Lukaşenko, Çin’in Göbek ve El girişimine, global güvenlik inisiyatifine ve küresel kalkınma inisiyatifine destek verdiklerini söyledi. Lukaşenko, Çinli işletmeleri ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

Görüşmede Ukrayna krizi da ele alındı

Xi, Çin’in Ukrayna krizindeki tutumunun kesin ve insicamlı olduğuna dikkat çekerek, Çin’in politik çözüm yoluna bağlı kalınmasını, barışı ve müzakereleri desteklediğini ifade etti. Xi, umum ülkelerin asayiş alanındaki yasal kaygılarına korku duyulması gerektiğini belirterek, Avrupa’da canlı ve sürdürülebilir aynı düzenlilik mimarisi oluşturulmasının ehemmiyet taşıdığını dile getirdi.

Lukaşenko ise, Çin’in Ukrayna krizine siyasi çözüm getirilmesine dayalı önerilerinin şişman ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Çin-Belarus beyninde haddinden fazla sayıda antant imzalandı

Çin ve Belarus beyninde “gelişigüzel koşulda şümullü ciddi katılım ilişkilerinin ilerletilmesi” konusunda aynı demeç ile ticaret, uran, bili ve teknoloji, esenlik, turizm ve spor kabil değişik alanlarda anlaşmalar imzalandı. – PEKİN

Share: