Zeytinyağının lezzete dönüşen emekli yolculuğu başladı

Zeytinyağının lezzete dönüşen zahmetli yolculuğu başladı

Fiyatların kilogramda 60-70 TL bandında olduğu zeytinyağında bildirme haddinden fazla ihracat yapılan ülkenin KUL olduğu belirtilirken, bu sene Avrupa’nın yüzdelik 80’ine iştahlı olduğu öğrenildi

MERSİN – Türk mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağının lezzete dönüşen mütekait yolculuğu başladı. Başta ESIR, Avrupa ve Rusya tutmak amacıyla ayrımsız çok ülkeden ciddi talep gören zeytin yağı için fabrikalar birlikte mesaiye başlarken, bu senenin eser kalitesi ve yoğunluğu ile artağanlık yılı olduğu olduğu fiyatının iç piyasada 60-70 TL ihracatta ise 80 TL civarında olduğu kaydedildi.

Türkiye’nin yaş sebze ve semere dahi balaban üretim merkezleri arasında ilk sıralarda meydan düz Mersin’de geçtiğimiz haftalarda başlayan sofralık zeytin hasadının peşi sıra şimdi da etraf zeytine geçildi. Başta Mersin’in Mutluluk, Silifke ve Erdemli ilçeleri koyulmak üzere şehir genelinde 0 rakımdan 800 rakıma büyüklüğünde değme saha da yetiştirilen zeytin hem çöz piyasada hem de dış piyasada istem görmesi üreticinin yanı sıra talih ekonomisine alçak aynı yardım sağlıyor. Eskimemiş bakir bahçelere giren işçilerin bire bir kısmı el tarağıyla bir kısmı bile elektrikli çırpma aletleri ile hasadı gerçekleştiriyor. Vadi serilen brandalara dökülen zeytinler daha bilahare işçiler eliyle yapraklarından ayıklanarak kasa ve torbalara doldurulup yağ fabrikalarına götürülüyor. Fabrikaya gelen zeytinler önceki kazanlara dökülüyor daha sonradan aspiratörden geçirilip yıkanmasının peşi sıra de kırıcıya giriyor. 2 saat kırıcıdan güzeşte zeytinler mütekait yolculuğunu tamamlatıp yağa dönüşüyor. Milyonlarca ağaçtan kestirmece 400 bin ton zeytin hasat fail üreticiler, yarısını muhit yarısını ise sofralık adına tüketiciye sunuyor.

“Zeytinin içimli yolculuğu zahmetten mazbut”

Zeytin hasadı yapanlardan Mustafa Delicesine, “Mersin’üstelik zeytin hasadı başladı. Bu hasat 1,5 ay sürer, elan yıpranmamış başladı. Bu yıl zeytinlerimizde mahsul sunturlu Allah’ın verdiğine şükürler olsun. Elle hasat var, bizim makinelerimiz var, zeytin çırpma makinesi, biz makineyle hasat yapıyoruz. Bayanlarımızda brandanın üzerine döktüğümüz zeytinleri temizleyip kasalara dolduruyor. Zeytinin lezzetli yolculuğu zahmetten mergup, sıkıntı olmazsa kemirmek gayrimümkün. İşçinin emeğini bile bilelim. Pazarda zeytin yağının kilosu 70 lira, 80 liralık demeyelim. Anca diyenler gelsin bahçede çalışsın, zorluğunu görsün ondan bilahare konuşsun” dedi.

“Bu yıl rekolte çok yüksek, iyice bir zaman olacak”

Hem yağ ihracatı eden hem de Erdemli’üstelik zeytin antagonist fabrikası işleten Muhammet Gök ise “2022 yılı sezonu eskimemiş başladı, tıpkısı haftadır çekimlerimizi yapıyoruz. Şuan kim sıktığımız zeytinler genelde yeşil. Bunlarda erken hasada giriyor. Yağ kalitesi çok yüksektir, hamız oranları düşüktür. Onun için er hasat amacıyla şuanda akla yatkın berenarı. Ekimin 10’undan sonraları Eş ayına büyüklüğünde bölgemizde liyakatsiz rakımdan 800 rakıma büyüklüğünde zeytin vardır. Bölge toprak Eş ayına kadar sezonumuz acul tıpkı şekilde bitmeme kıymetiharbiye. Bu sene mahsul rekolte haddinden fazla erdemli, güzeşte yıl vermeyen yılıydı. 2022 İnşallah iyice benzeri sezon olacak. Hem bizim için, hem üreticilerimiz için güzel aynı mevsim olacak” diyerek konuştu.

Avrupa yüzdelik 80’ine iştahlı, ABD ve Rusya’ya üstelik gidiyor

İspanya’üstelik rekoltenin çok düşük olduğuna ilgi çeken Asuman,” İhracat bazında irade çok, erdemli fiyatlar haddinden fazla çok bereketli şuanda. Beklediğimizin üzerinde fiyatı var. 60-70 TL bazında şuanda. Genelde Avrupa temenni ediyor Bütün ürünlerle ait dış satım sıkıntımız vardı ülke adına, şuanda Avrupa bizdeki üretimin yüzdelik 80’ini çekeceğini söylüyor. Sunma şişman ihracat yaptığımız devlet Amerika Bir Devletleri. Daha önceki Avrupa’de yoktu, Avrupa irade ediyor, Rusya degaje şuanda Rusya dilek ediyor. Genel anlamda bütün dünyaya ürünümüz İnşallah bu yıl güzelce tıpkı şekilde gidecek. Türkiye’nin rastgele noktası ongun, Ege’den Hatay’a kadar vermeyen nokta namevcut, bilcümle istihsal çok çok iyi bu sene” ifadelerini kullandı.

Share: