Türkiye’den Libya’ya eğin düzey konuşma

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sefirikebir İbrahim Kalın’dan oluşan gök bilimi, özensiz resmi ülfet için Libya’nın başkenti Trablus’a vardı.

Heyetin, Libya Riyaset Konseyi Başkanı Yunus el-Karşıt, Reislik Konseyi Başkan Yardımcıları Abdullah el-Lafi ve Musa umum-Mahrut, Libya Ulusal Irtibat Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Libya Efdal Mehabet Konseyi Başkanı Halid umum-Mişri’yle ayrımsız araya gelmesi ve heyet üyelerinin mevkidaşlarıyla da ayrı ayrı görüşmeler yapması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş’la düet görüşmesinin peşi sıra eş basın toplantısı yapacağı bildirildi.

Ziyaret sırasında ülkedeki seçimlerin aynı dakika geçmiş düzenlenmesi, bu çerçevede ihtiyaç duyulan hukuki altyapı çalışmalarına ilişkin gelişmeler, düet ilgiler ve Libya ile 2019’birlikte imzalanan Asayiş ve Askeri İşbirliği ile Akdeniz’birlikte Bahir Mezuniyet Alanlarının Sınırlandırılması Antant Muhtıraları çerçevesinde sürdürülen teşrikimesai konularının dahi ele alınması bekleniyor.

Diplomatik kaynaklar, Libya’bile istikrarın korunması, millî uzlaşı temelinde başkanlık ve parlamento seçimlerinin ayrımsız dakika evvel gerçekleştirilmesi amacıyla ilgili kül kurumların somut tıpkısı çekim etrafında birleşmelerinin görüşme gündeminde öncelikli meydan taşıdığına işaret ediyor.

Heyetin, Trablus’un Tacura bölgesinde Trablus Büyükelçiliği yerleşkesinin inşası için Libya makamlarınca tahsis edilen araziyi da ziyaret etmesi öngörülüyor.

Trablus’ta temaslarının peşi sıra heyetin akşam ezanı saatlerinde Ankara’ya dönmesi bekleniyor.

Share: