Vietnam’ın bakir kerem başkanı Vo Van Thuong oldu

Vietnam’da Nguyen Xuan Phuc’un istifası ile boşalan oran başkanlığı görevine Vo Van Thuong seçildi.

Vietnam’da 17 Sülale’ta Şevket Başkanı Nguyen Xuan Phuc’un istifası etmesinin peşi sıra Ulusal Meclis, ülkenin eskimemiş ululuk başkanını seçti. Zaman alışılmadık oturumda gerçekleştirilen oylamada, Vietnam Kızılca Partisi Eşkal Komitesi adayı Vo Van Thuong, Vietnam’ın yıpranmamış celal başkanı seçildi. Oylamanın arkası sıra konuşan Thuong, ülkesine, halkına ve Vietnam Anayasası’na sınırlı kalma sözü verdi.

Parlak kariyeri ile dikkat çekiyor

Vinh Long bölgesinde doğan ve hikmet alanında yetişek aldığı aşina Thuong, ülkenin en son karar alma organı olan 16 üyeli Politbüro’nun genişlik gailesiz üyesi kendisine biliniyor. Thuong’un antrparantez Vietnam’ın sunma güçlü figürlerinden olan Komünist Partisi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong’a andıran aynı âdem olduğu belirtiliyor.

Yolsuzluk iddiaları peşi sıra ricat etmişti

Öte yandan, 2016-2021 döneminde başvekâlet görevini üstlenen Nguyen Xuan Phuc, Nisan 2021-Ev 2023 ortada ise Heybet Başkanlığı koltuğunda oturmuştu. İktidardaki Vietnam Kızıl Partisi tarafından usulsüzlük ve görevi kötüye kullanmakla suçlanan Phuc, geçtiğimiz Ev ayında partisinden ve çap başkanlığından istifa etmişti. – HANOİ

Share: