Uzmanı uyardı: Sivrisinek ısırığı sonrası görülen ateşe ilgi

Mütezayit sıcaklarla gelişigüzel sivrisinek kabusunun yeniden başladığını belirten Cildiye Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası keskin, halsizlik kadar bulgular görülürse, sivrisinek ile bulaşıcı hastalıklar akla getirilerek yeryüzü mümasil esenlik kurumuna başvurulmalıdır” dedi.

Son dönemde özellikle İstanbul’da mütezayit sivrisineklerin neden olabileceği hastalıklara ilgi çekici İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Cildiye (Dermatoloji) Kliniği’nden Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, sivrisinek ısırıkları sonrasında yapılması gerekenler ve ısırıklardan sığınmak için nelere dikkat edilmesi gerektiği karşı açıklamalarda bulundu.

Artan sıcaklarla alay malay sivrisinek kabusunun yeniden başladığını dile getiren Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası acı, halsizlik kabil bulgular görülürse sivrisinek ile geçici hastalıklar açısından yer yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

5 FARKLI BULAŞICI HASTALIĞA NEDEN OLUYORLAR

Sivrisineklerin yaydıkları emraz nedeniyle tarihteki bilcümle savaşların toplamından henüz aşkın insanın ölümüne öğün açtıklarının altını çizen Uzm. Dr. Karahan, “Sivrisinekler dünyada gerçek 5 hastalığa bulaştırıcı (vektör) adına defa açmaktadır. Bu emraz; Batı Nil Humması, Chikungunya, Deng Humması, Zikavirüs ve sıtmadır. Teshin (Malaria) hastalığının bulaştırıcısı anofel cinsi sivrisinekler olup, Garp Nil Hummasını culex, farklı hastalıkları ise aedes cinsi sivrisinekler taşımaktadır” şeklinde konuştu.

SOĞUK AKARSU UYGULAMASI YAPIN VE KAŞIMAYIN

Sivrisinek ısırıklarında hangi yapılması gerektiğinden bahseden Uzm. Dr. Karahan, “Öncellikle bölgeye itici su uygulaması yapılmalıdır. Isırık olan yer tırnak diplerinden geçebilen bakteriler ile enfekte olabileceğinden haddinden fazla fazla kaşınmamalıdır. Sonradan enfekte olan lezyonlar bulaşık bırakarak iyileşebilir. Isırılan bölgeye dernekevi anestezik ve kaşıntı engelleyici kremler uygulanabilir, fakat alerji riski açısından ilgi almak gerekir. Kaşınan yere tuzlu akarsu, soda, sirke kadar azık maddeleri sürülmemelidir. Bu tip çalışmalar tahrişi artırarak kaşıntıyı artırabilir. Sivrisinek ısırığı sonrası keder, halsizlik kabil bulgular görülürse sivrisinek ile bulaşıcı emraz açısından en mail keyif kurumuna başvurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Sinek ısırıklarının maymun çiçeği, suçiçeği kabilinden değişik hastalıklarla karışabileceğini birlikte sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Karahan, eğer vücutta çokça aşkın sayıda ısırık durumu varsa, bunun ayırıcı tanısını bire bir dermatolog hekimin yapması gerektiğinin altını çizdi.

KORUNMA YOLLARI

Sivrisinek ısırıklarından dehalet yollarına birlikte değinen Uzm. Dr. Karahan, şu bilgileri paylaştı:

“Riskli bölgelerde öncelikle içeride sineklik, dışarda cibinlik kullanılması gerekir. Uzun kollu ve bacakları kapatan kıyafetler tercih edilmelidir. Parfüm üzere etkili kokular sivrisinekleri çekebileceğinden tercih edilmemelidir. Isıtma ve değişik sivrisineklerle bulaşan emraz açısından riskli bölgelere yolculuk edilecekse DEET (dietil m toluamid) içeren cibin kovucu ürünler kullanılabilir.”

MAKUL SİNEK KOVUCULAR TERCİH EDİLEBİLİR

DEET içeren ürünlerin 1950 yılından beri sinek kovucu kendisine güvenle kullanıldığını belirten Uzm. Dr. Karahan, “Piyasada ayrımlı konsantrasyonda ürünler bulunabilir. Önerilen yüzdelik 20-30 konsantrasyonda uygulanmasıdır. Efdal konsantrasyonu ürünlerde aktiflik ayrımsız olmakla alay malay sıkıntı süresi uzayabilmektedir. Yüzde 50 üzerinde yük süresinde belirgin tıpkı artış gözlenmemektedir. 2 ay ve cisim çocuklarda bile güvenle uygulanabilir. Yapılan çalışmalarda DEET’nin kanserojen aynı etkisi olmadığı düşünülmektedir. Çocuklara aplikasyon yaparken uygulamayı mefret biri yapmalıdır. Munsap ve ayn çevresinde uygulanmamalı, tahriş ergin deriye uygulanmamalıdır. Antrparantez sineklik ile masun bağırsak mekana girildiğinde im yıkama vasıtasıyla temizlenebilir” ifadelerini kullandı.

DOĞAL AŞAĞILIK ALTINDA SATILAN ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN

Farklı sinek kovucuların bile tercih edilebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Karahan, “DEET dışında pikaridin, sulu zırtlak okaliptüs antagonist ve para mentan diol (PMD) sinek kovucu adına kullanılabilir. Limon okaliptüs düşman ve PMD, 3 yaş altı çocuklarda önerilmemektedir. Doğal adı altında satılan sinek kovucuların etkinliği ne eyvah ki bilinmemektedir. Hele sineklerin kez açtığı bulaşan emraz yönünden riskli bir bölgedeyseniz bu çeşit ürünleri banko tercih etmeyin” diyerek sözlerini noktaladı.

Share: