Ambulans sürücüleri kip eğitimlerden geçiyor

Cankurtaran sürücüleri stabil eğitimlerden geçiyor

ANKARA Yavaş Yavaş yarışarak hayat kurtarmaya etkin cankurtaran sürücüleri, Keyif Bakanlığı Ivedili Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce personele sunulan, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” ile doğacak sürüş teknikleri noktasında mukavemetli eğitimlerden geçiyor.

Evgin Sağlık Hizmetleri Umumi Müdürlüğü aracılığıyla, cankurtaran kazalarının önlenmesi, deli dolu ve artağan ayrımsız bakım sunumunun sağlanması üzere 2005 yılından itibaren hastane öncesi acil esenlik hizmetleri personeline “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” veriliyor. Toplamda 32 saat olarak planlanan eğitim bilimi 8 saat teorik, 24 saat aplikasyon ve arkası sıra teorik ve kılgılı sınav ile tamamlanıp, liyakatli kursiyerlere “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitici Eğitimi Sükse Belgesi” veriliyor. Mütehammil eğitim bilimi sürecinden geçen sürücüler, trafikte karşılaşacağı korkulu durumlarda yapması müstelzim akla yatkın manevraların ve sair tehlikesiz sürüş becerilerinin kazandırılması amacıyla mütenevvi etaplardan oluşan parkuru tamamlıyor.

“Cankurtaran benzeri yordam aracı değil, kontrollü ve güvenli tıpkısı kurtarma aracıdır”

Ayrıntılı yıllardır Ankara İl Keyif Müdürlüğü Evgin Keyif Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde paramedik adına görev aldığını vurgulayan Koordinatör Ahmet Özkan, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi adına aşina ASGE modülümüz sayrılarevi öncesi evgin sağlık hizmetlerinde görevli meslektaşlarımıza sürücü bilgisi, becerisi, tavrı ve tutumunu yükseltmek amacıyla yaptığımız eğitimlerdir. Ahali yoluyla hatalı bildik imajı üstelik kaldırmak istiyoruz. Ambulans tıpkısı yordam ara bulucu değildir. Ambulansın amacı sizin sevdiklerinizi ve sizi yeryüzü sakıncasız şekilde hastaneye duyurmak ve hayatınızı kurtarmaktır. Bununla ilgili de üst kabinimizde ehliyetli donanıma sahibiz. Bu yüzden da ambulans bire bir yordam aracı değil, kontrollü ve güvenli bire bir kurtarma aracıdır. Cankurtarandır” ifadelerini kullandı.

“Sürücüler bize sefer verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor”

Kestirmece 10 yıldır paramedik adına çalışan ve 6 yıldır üstelik ambulans sürüş güvenliği eğitmeni kendisine görev fail Çağla Ünal, “Haftalık 32 saatlik aynı eğitim bilimi sürecimiz oluyor. 8 saati nazari yerine, 24 saati uygulama adına gerçekleşiyor. Önümüze nagehan çıkan vesile, çocuk ve bire bir durumlarda hangi yapmamız gerektiğini sınama ediyoruz. Yönelteç hakimiyeti, gözgü kontrolü, derinlik algısı bunlar haddinden fazla makro. Bunların burada etaplarla eğitimini veriyoruz. en son günde dahi arkadaşlarımız demolara giriyorlar. Onların kalburüstü olmasına göre sertifikalarını veriyoruz. Alelhusus temas etmek istediğim bire bir konu var. Sürücüler bize nöbet verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor. Asıl amacımız emin sürüşü empoze etmek” şeklinde konuştu.

“Sağlı sollu yani fermuar sistemi şeklinde yolu açmak gerekiyor”

Kestirmece 15 yıldır paramedik kendisine çalıştığını ve sonuç 2 aydır da ambulans şoförü adına hizmet sağladığını tamlayan ASGE kursiyeri Zeliha Yılmayan, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi’ne katılmamın sebebi; kendimi az buçuk elan geliştirmek, otopark ile ilişik problemlerimiz var mı yok mu bunlar kabilinden konuları ileri sürüş eğitimi alarak cereyan etmek, nerelerden zahir yapacağımızı az buçuk elan sınamak üzere geldim. Eğitmenlerimiz de iyi olsunlar haddinden fazla özverililer, bu konuda bize çok yardımcılar. Şuur düzeyinin az buçuk artması lazım. Evvel siren sesini duyup bayır lambalarının yandığını görerek ambulansın geldiğini ayırt ettiğinde; sağlı sollu yani fermuar sistemi şeklinde yolu yapmak gerekiyor. Şimdi hudayinabit namına şartlandıkları üzere sağa savuşma eğiliminde bulunuyorlar. Bu misil sol gereksiz olsa bile sen ortada isen senin önüne kırıyorlar. Önüne kırdıkları amacıyla carcur sistemi işlemiyor ve sen bile solda eğleşmek zorunda kalıyorsun. Carcur sistemi olsa sağlı sollu açılırlar ve cankurtaran ortadan çokça iyice şekilde ilerler” diye niteleyerek konuştu.Share: