New York’ta tespit edilmemiş ‘binlerce yavru felci vakası olabilir’

BENDE’nin New York eyaletinde bire bir afiyet yetkilisi, eyalette yüzlerce başkaca binlerce belirleme edilmemiş yavru felci vakası olabileceğini söyledi.

BBC’ye mütekellim Doktor Patricia Schnabel Ruppert, bala felcinin New York’ta intişar hızının kendisini kaygılandırdığını belirtti.

Rockland County Bölgesi Esenlik Hizmetleri Müdürü Ruppert, ” Yavru felci vakalarının çoğu asemptomatik evet dahi birkaç nişane tanıdık vakalar” dedi.

Ruppert antrparantez New York’ta haber insanlarının, eyaletteki çocuk felci vakalarıyla, Londra’da bire bir kanalizasyonda belirleme edilen ve Kudüs’te tanıdık yavru felci virüsü beyninde angajman olup olmadığını araştırdıklarını doğruladı.

Amerikalı doktor, “Bu, parçalanmamış dünya üzere haddinden fazla korkulu bir ülkü. Yalnız New York’la ilgili tıpkısı mesele değil. Herkesin uygun şekilde aşılanmasını sağlamamız lüzumlu. Elan ilk ESIR’üstelik yeniden bala felci vakası görüleceğini katiyen düşünememiştim” dedi.

ÇAKER’bile sağlık yetkilileri, sabık ay ülkede dokuz sene aradan bilahare ilk defa bir bala felci vakası görüldüğünü açıklamıştı.

New York Eyaleti Keyif Dairesi, Rockland’da yaşayan ve adı açıklanmayan 20 yaşındaki eş hastanın virüs nedeniyle damla geçirdiğini duyurmuştu.

Yavru felci (polio), virüsü haiz tıpkı kişinin dışkısına bağlanak yoluyla evet da öksürük ve hapşırık sırasında dökülen parçacıklarla bulaşan ciddi aynı enfeksiyon.

Virüs ekseriyetle ilkokul yaşın altındaki çocukları etkiliyor.

Enfeksiyonun bulaştığı insanların çoğunluğu herhangi bir işaret göstermiyor ancak bazılarında şu şikayetler görülebiliyor:

Enfeksiyonun görüldüğü kişilerin yüzde biri ile binde biri beyninde mütebeddil oranlarda, çocuk felci virüsünün sinir sistemine saldırması sonucu bacaklara katre inmesi kabil okkalı rahatsızlıklar bahis konusu olabiliyor.

Bu cins katre çoğunlukla geçici oluyor ve zamanla akım etme yetisi ansız kazanılabiliyor.

Ancak bala felci virüsünün soluk almak için makbul kasları etkilemesi durumunda dirimlik riziko haiz rahatsızlıklar de görülebiliyor.

Share: