“Uma”, “Leydi” ve “Çıtır” zelzele bölgesinde kontrol istirdat ekiplerinin yardımcısı oldu

Afyonkarahisar Kıyamet ve Müstacel Uzanım (AFAD) İl Müdürlüğü bünyesindeki taharri kurtarma köpekleri “Uma”, “Leydi” ve “Çıtır”, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde enkazda mütezayit 12 kişinin yerini belirleyerek ekiplerce kurtarılmalarını sağladı.

“Asrın felaketi” namına nitelenen depremlerin arkası sıra bölgeye götürülen 3 arama kurtarma köpeği, Gaziantep’in İslahiye ilçesi ile Hatay’da görev yaptı.

Enkazdaki vatandaşların yerlerinin belirlenmesinde büyük görev üstlenen “Uma”, “Leydi” ve “Çıtır”, reaksiyon verdikleri noktalarda 12 depremzedenin kurtarılmasına havari oldu.

Arama istirdat köpekleri, fariza dönüşü Afyonkarahisar’birlikte eğitmenleri Ongun Bonjur, Saadettin Aslanbek ve Düz Babuç ile eğitimlerine küşayiş vermeden başladı.

Aktif kontrol kurtarmada etken görev alıyorlar

Eğitmenlerden Sadettin Aslanbek, AA muhabirine, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası enkazdaki kişilere vurmak amacıyla şişman çaba gösterdiklerini söyledi.

Aslanbek, bu çalışmalarda köpeklerin haddinden fazla heybetli olduğunu belirterek, “Bölgede ilk adına sesli taharri yaptık. Köpek reaksiyon verirse henüz bilahare cihazlı aramayla o alanı netleştiriyoruz. Daha önce Van depremine gittik. Kaybolma aramaları olduğu antlaşma oralara gidiyoruz. Çalışkan kontrol köpeği bunlar, yemeden içmeden hareketli insanı buluyorlar, kadavraya ya bile cesede havlamıyorlar.” diye konuştu.

Sadettin Aslanbek, sınırlı eğitimlerle kendilerinin ve köpeklerin afetlere karşı sürekli hazırlıklı olduğunu dile getirdi.

Eğitmenlerden Ongun Günaydın birlikte “Çıtır”ın daha geçmiş de hareket bölgesinde bir kişinin bulunmasına açacak olduğunu kaydetti.

Hassas kibirli köpeklerin bol çalıştığını, eğitimlerinin on paralık aksatılmadığını anlatan Bonjur, “Bölgede geçmiş kapik aksülamel verdiğinde, doğrulama amacıyla ikinci köpeği gönderiyoruz, daha sonra cihazla taharri yapıyoruz.” dedi.

Share: